,Umnie stwierdzono miesniaki macicy,........

1 odpowiedzi
3.Ile Pani ma lat? Czy planuje Pani jeszcze rodzenie dzieci? Odpow na pytanie.( 38lat .Nie wiem )
4.Jak duże są mięśniaki i w jakiej lokalizacji się znajdują? Odpow na pytanie ( Macica mieśniakowata --- W dnie mieśniak 28 mm ,Drugi na scianie tylnej 15mm.Endometrium 12 mm,nierówne ),Bardzo prosze o odpow.i moze jakis lek,który zatrzyma mi krwawienie, ale lek bez recepty .wizyte u ginekologa mam na 29.10 .Dziękuje za zaproszenie na wizyte u Pana ,ale ja Jestem z Warszawy.Dziekuje za odpowiedz.
Witam Panią.W tym wieku do usunięcia trzonu macicy należy podchodzić ostrożnie,jest to zabieg wykonywany w ostateczności,gdy wszystkie inne sposoby terapii pozostają bezskuteczne.Jest to ciągle wiek rozrodczy i nie ma powodu żeby Pani tej funkcji pozbawiać. Zresztą z tego co Pani opisuje odnośnie wielkości i umiejscowienia mięśniaków nie ma do tego wskazań.Powstaje więc pytanie : do jakiej operacji zakwalifikował Panią lekarz konsultujący? Z kiedy pochodzi USG?Najprawdopodobniej doktorowi chodziło o wyłuszczenie mięśniaków (czyli ich usunięcie z zachowaniem macicy)Czytając dalej Pani opis : w jakiej fazie cyklu endometrium było 12mm? Czy zmienia się w trakcie całego cyklu? Na podstawie ww szkicowego opisu USG można wnioskować ,że:
1.mięśniaki są średniej wielkości,żaden z mięśniaków nie komunikuje się z jamą macicy-a więc prawdopodobnie nie są główną przyczyną Pani obfitych krwawień
2.Endometrium jest nierówne ,być może gdyby obejrzeć je na początku i na końcu cyklu okaże się mała zmienność ze specyficznym obrazem,to z kolei może wskazywać na polipy

Moim zdaniem przyczyn obfitych miesiączek należałoby poszukiwać sprawdzając układ hormonalny i zaburzenia struktury endometrium.W takich przypadkach dobrą praktyką jest : USG dopochwowe wykonane w skrajnych fazach cyklu oraz histeroskopia (oglądanie od wnętrza jamy macicy). Po wykluczeniu polipów jamy ,rozrostów itp zwykle włącza się terapię hormonalną ,która pozwala ustabilizować endometrium i pracę jajników. O ile taka terapia okazała by się mało skuteczna wykonujemy mechaniczne złuszczenie endometrium czyli zabieg łyżeczkowania.

To są tylko jednak moje domniemania, z pewnością nieoceniona będzie wizyta ginekologiczna.
Jeżeli chodzi o preparaty bez recepty które Pani mogą pomóc to takich nie ma.
Odnośnie terminu wizyty, rozumiem,że będzie to konsultacja w poradni w ramach NFZ. To bardzo odległy termin, a Pani ma dotkliwe dolegliwości.Z tego co zrozumiałem odbyła już Pani kilka konsultacji które nie pomogły. Sugerowałbym udać się do ginekologa zajmującego się zaburzeniami endokrynologicznymi w połączeniu z doświadczeniem operacyjnym.Proszę pamiętać ,że w przypadkach bardzo trudnych wszystkie Panie zawsze mogą się zgłosić do przyklinicznych poradni ginekologicznych - w stolicy jest co najmniej kilka działających w ramach Uniwersytetu. Pozdrawiam