Uciążliwe bóle stóp

6 odpowiedzi
Witam! Panie doktorze mój problem polega na bólu stopy trwającym pół roku. Przez pierwsze miesiące dało się wytrzymać, bolało przy przeforsowaniu, poza tym nie było źle. Potem stopa spuchła, nie mogłem na nią stanąć. Zrobiłam USG - diagnoza zapalenie trzeszczek palucha. Skonsultowałam z innym lekarzem dodał zwyrodnienie w stawie. Wybrałam przeciwbólowe i przeciwzapalne leki, zabiegi typu: krio, laser, pole magnetyczne itp. całą serią po czym zaczęła mnie boleć druga stopa w tym samym miejscu. Zrobiłam badania pod kątem dny moczanowej, reumatyzmu - wszystko jest ok! A stopy dalej bolą, nie są opuchnięte, ale ból jest uciążliwy podczas chodzenia nawet w płaskich, wygodnych butach (o obcasach mogę zapomnieć). Bardzo proszę o poradę co dalej z tym zrobić??? Pozdrawiam
Witam. Opisywane dolegliwości mogą być objawem zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-palcowego palucha, choroby określanej również mianem "palucha sztywnego". Przy braku efektu rehabilitacji wskazane jest dostawowe podanie sterydu (3 iniekcje w odstępach 3-4 tygodniowych), ewentualnie wiskosuplementacja (dostawowe podanie preparatu kwasu hialuronowego). W bardzo zaawansowanych zmianach stosuje się leczenie operacyjne (szeroko pojęte plastyki stawu, wszczepienie endoprotezy, usztywnienie stawu), które jednak powinno być traktowane jako rozwiązanie ostateczne w związku z niepewnym efektem klinicznym. Pozdrawiam. Michał Towstyga.

Dzień dobry!

Nic tak nie uławia prawidłowej diagnozy i właściwego postępowania, jak osobiste badanie pacjenta.

Pozdrawiam serdeczenie,

Piotr Staszczuk
Zapalenie trzeszczek może sprawiać dużo kłopotu. Kiedy ból wpadnie w proces przewlekły trudno jest bez jakichkolwiek interwencji go zniwelować. Zapraszam na konsultacje, pomogę.
Nie mamy diagnozy. Czy to jest rzeczywiście zapalenie trzeszczek, czy schorzenie reumatoidalne, czy niewydolność naczyniowa? Trzeba postawić diagnozę, aby rozpocząć leczenie przyczynowe. Wskazana konsultacja ortopedyczna i - ewentualnie - naczyniowa.
Dziękuję za pytanie.
Opisywane dolegliwości mogą sugerować konflikt trzeszczek. Postępowanie w taki przypadku zależy od oczekiwań pacjenta odnoście doboru obuwia, aktywności fizycznej itd. W przypadku braku odpowiedzi na leczenie zachowawcze, możliwe jest skuteczne leczenie operacyjne. W celu weryfikacji rozpoznania zapraszam na wizytę w poradni, na której poza pełnym badaniem lekarskim zostaną wykonane badania dodatkowe: zdjęcia rentgenowskie w tym w pozycji celowanej na trzeszczki oraz pedobarografia czyli dynamiczne badanie pozwalające ocenić rozkład sił obciążenia na podeszwie stopy.

z wyrazami szacunku
dr n. med. PawełZalita
Proponuje zrobić RTG obu stóp na stojąco w projekcji AP oraz w projekcjach bocznych i skośnych i zgłosić się konsultacje.