U mojej mamy wykryto raka piersi. Dotychczas miała robioną biopsje guza, usg węzłów chłonnych pachy

U mojej mamy wykryto raka piersi. Dotychczas miała robioną biopsje guza, usg węzłów chłonnych pachy i szyji, usg jamy brzusznej oraz rtg klatki piersiowej. Węzły chłonne są nie powiekszone(poza jednym na szyji 14mm, ale akurat w okolicach badania pobolewalo mame gardlo) usg brzucha wszystko w normie oraz rtg klatki piersiowej w normie. Guz z mammografi wyszedl miesiec Temu wielkosci 18mm x 25mm Wyniki biopsji: Naciekający rak gruczołu piersiowego. Utkanie niezróżnicowanego raka z rozległymi polami martwicy oraz ogniskami martwicy przypominającej tkankę chrzęstną ( rak metaplastyczny?) Wykonano badanie IHC: CK7(+) HER-2: ( 1+) status ujemny ER: brak ekspresji PgR: (1+) 70% wybarwionych jąder komórek raka Ki67(+) 70% wybarwionych jąder komórek raka Wskazane powtórne oznaczenie profilu IHC komórek nowotworu z materiału pooperacyjnego. Prosiłabym bardzo o wyjaśnienie jakie leczenie czeka mamę po takich wynikach, czy przy tym rodzaju są gorsze rokowania? Bardzo dziekuje za odpowiedz

1 odpowiedź


Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez zbadania pacjentki. Myślę, że będzie to zarówno operacja, jak i chemioterapia, pytanie, które leczenie jako pierwsze - decyzję podejmie konsylium wielodyscyplinarne. Co do radioterapii - zawsze, jeżeli usunięta będzie tylko część piersi a dodatkowo, wskazania do radioterapii mogą pojawić się w pooperacyjnym badaniu histopatologicznym. Radioterapię w raku piersi prowadzi się po operacji i po zakończeniu chemioterapii.

Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online

Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.