U mojej mamy stwierdzono pochp. Mama latała o lekarza do lekarza raz lepiej raz gorzej. W maju zabra

5 odpowiedzi
U mojej mamy stwierdzono pochp. Mama latała o lekarza do lekarza raz lepiej raz gorzej. W maju zabrano mamę na oiom stan był bardzo ciężki wyszła z tego ale nie na długo po około 6 miesiacach stan sie pogorszyl mama trafila znowu na oiom po 3 tyg śpiączce została wybudzona stan się poprawił no i została przeniesiona na odział wewnętrzny gdzie po 3 dniach stan się pogorszyl na krytyczny już lekarze kazali się żegnać z mama lecz po kilku godzinach stan się poprawił mama przytomna świadoma wszystkiego. Mama powinna trafić ponownie na oiom bo w takim stanie powinna być obserwowana 24/h. na dobę lecz na oiom nie ma miejsca i leży na wewnętrznym pod respirarorem ale dalej swiadoma wszystkiego i rozumie co sie do niej mowi .nie mamy pojęcia lekarze mówią raz tak raz tak nie wiadomo kogo słuchać i tu jest pytanie czy jest szansa na transport do innego szpitala położonego 6o km dalej
Sytuacja chorej jest bardzo trudna. O transporcie do innego szpitala decyduje lekarz, ktory opiekuje sie bezpośrednio chora.
AD

trudno mi jest o tym decydować udzielając odpowiedzi przez internet-chyba Pani rozumie...
Transport zależy od stanu pacjenta i możliwości przewiezienia pod respiratorem. Zgodę musi wyrazić lekarz prowadzący na prośbę pacjenta. Pacjenci z POCHP prowadzenie są również w warunkach domowych na wentylacji nieinwazyjnej, którą może ustalić dobry oddział pulmonologiczny lub anestezjolog z OIOM.
Na podstawie danych podanych wyżej nie można wydać opinii o bezpieczeństwie transportu medycznego
Z opisu przebiegu choroby można wnioskować o zaawansowanym jej stadium, częstych zaostrzeniach z ostrą niewydolnością oddechową lub zaostrzeniem istniejącej przewlekłej niewydolności oddechowej. Transport pacjentki do innego ośrodka w okresie zaostrzenia jest ryzykowny. Proponuję po okresie zaostrzenia znaleźć pulmonologa pracującego w Oddziale Pulmonologii, który dysponuje nieinwazyjną wentylacją mechaniczną i być z tym lekarzem w kontakcie.
Chętnie poznałbym więcej informacji na temat pacjentki: spirometria, gazometria (RKZ).
Być może pacjentka wymagałaby domowego leczenia tlenem lub nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w domu.
Bardzo ważnym aspektem, zwłaszcza u najciężej chorych pacjentów jest właściwe technicznie przyjmowanie leków wziewnych, na co zwracam uwagę podczas każdej wizyty pacjenta z POChP czy astmą i w razie potrzeby edukuję pacjentów z wykorzystaniem inhalatorów treningowych.