U męża po wykonanie TK płuc - opis badania : zmiany włókniste w szczycie prawego płuca. W 6 segmenci

3 odpowiedzi
U męża po wykonanie TK płuc - opis badania : zmiany włókniste w szczycie prawego płuca. W 6 segmencie prawego płuca guzek o wymiarach 1,3x08cm , o nieregularnych zarysach , budzący podejrzenie tła npl. jest po operacji prostaty, czy to mogą przerzuty.
Jest to oczywiście teoretycznie możliwe ale aby postawić rozpoznanie potrzeba jest znacznie więcej danych o pacjencie. Proponuję zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego po operacji prostaty.

W opisanej sytuacji wksazana jest dalsza diagnostyka
Wskazana konsultacja onkologiczna i dalsze postepowanie
Oczywiście mogą, choć przerzuty raka prostaty do płuc nie zdarzają się często. Jaka jest obecnie wartość PSA? Jakie było najwyższe stężenie PSA przed leczeniem? Jakie było zróżnicowanie nowotworu w skali Gleasona? Jakie było zaawansowanie nowotworu w badaniu histopatologicznym, pTNM? Czy zabieg był mikroskopowo radykalny? Te wszystkie dane pozwoliłyby na przypuszczenia o charakterze zmiany w płucach, czy jest to przerzut raka stercza, czy coś innego. Jednak moim zdaniem, niezależnie od pochodzenia tej zmiany, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest to guz nowotworowy, być może drugi, niezależny nowotwór, być może przerzut. I jedna i druga sytuacja nie wyklucza leczenia o charakterze radykalnym. Konieczna jest pilna konsultacja onkologiczna, diagnostyka i prawdopodobnie leczenie.