Tympanopunkcja - skuteczność zabiegu.

4 odpowiedzi
Witam. Czy zabieg Tympanopunkcji jest/powinien być standardowo wykonywany przy wycięciu 3 migdała/ podcinania bocznych? Jeżeli pacjent jest zakwalifikowany do wycięcia to czy nie jest to tez automatyczne wskazanie do wykonania Tympanopunkcji? Przykład mój: od pol roku płaskie wykresy przy badaniach słuchu, nawracające stany zapalne uszu, ból, wysięki, problem z wydmuchiwaniem nosa. Jak Pan Doktor ocenia skuteczność/zasadność tego zabiegu?
Zasadność tympanopunkcji oceniam tak jak hydraulika który przy pierwszej wizycie zamiast powiedzieć mi, że najpierw spróbuje udrożnić kolanko czy tzw syfon (usunąć III migdałek i trą bkowe, podciąć-zmniejszyć boczne) w zlewie i zobaczymy czy woda zejdzie to od razu proponuje żeby jednoczasowo nawiecić zlew z boku żeby wodę bokiem wypuścić ( czytaj zrobię na wszelki wypadek tympanopunkcję) . Tu stanowiska są rozbieżne coraz czesciej z powodu odległych powikłań po tympanopunkcji i ewentualnych ograniczeń w aktywności życiowej i zawodowej z tym zwiazanych coraz czesciej najpierw wykonuję usunięcie przyzczyny zatrzymywania wysięku w uszach ( niedroznośći tr słuchowej i nawracajacyh stanów zapalnych) sczególnie udzieci z krótkotrwałym wywiadem dot. zaburzeń ze strony uszu ale informuję rodziców że w jednym przypadku na 100 podobnych wymaga dziecko powtórnej operacji (przy braku poprawy słuchu i ustapieniu stanów zapalnych) i wówczas wykonuję parcentezę. Jeśli problemy trwają wiecej niż 6 -mcy bez chwilowej nawet poprawy po lekach to raczej obie procedury jednoczesnie . Każdy przypadek należy oceniać indywidualnie i do takich wniosków dochodzę dopiero jak mam pacjenta mam pod kilku-mczna opieką nigdy po pierwszej wizycie. Pana lekarz laryngolog na pewno lepiej zna przebieg Pańskiej chorby i wyczerpał już wszystkie możliwości leczenia farmakologicznego skoro taką propozycję przedstawił . Pozdrawiam A.Kasztelan zaprszam z dokumentacja z dotychczasowego leczenia na ewentualna wizytę.

Obowiązuje zasada, że jeżeli po trzech miesiącach leczenia zachowawczego utrzymuje się płaska krzywa w tympanogramie, należy rozważyć tympanopunkcję lub drenaż ucha środkowego.
Pozdrawiam,
prof. A> Krzeski
Witam serdecznie!
W przypadku utrzymujących się płaskich tympanogramów pomimo stosowanego leczenia - uzasadnionym jest wykonanie paracentezy (tympanopunkcji) celem oceny pod kątem ewentualnego wysiękowego zapalenia ucha środkowego.

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego postępowania proszę o kontakt!

Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego. Z opisu przedstawionego przez Pana uważam, że jest to zabieg zasadny.