Tydzień temu została mi przepisana maść Acnatac jako kuracja przeciwtrądzikowa. Wydaje się że działa

6 odpowiedzi
Tydzień temu została mi przepisana maść Acnatac jako kuracja przeciwtrądzikowa. Wydaje się że działa, ale skóra naprawdę boli, jest cała zaczerwieniona i napięta, swędzi tak że drapię się przez sen. Używam kremu nawilżającego firmy a-derma. Czy zwrócić się z tym do mojego dermatologa czy kontynuować kurację mimo to? Czy jest możliwość, żeby dać "odpocząć" skórze i smarować się maścią np co drugi dzień?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Dzień dobry. w/w acnatac jest zelem służącym nie do leczenia trądzika ,tylko do usuwania przebarwień potrądzikowych. To jest mnie więcej to samo co differin,isottrexin,acnelec,epiduo .Tylko dla osób z odpowiednio tłustą skórą. Lek jest popularny co nie znaczy ,ze każdy może to stosować na wszystko. Z opisu wynika,że nastąpiło podrażnienie po w/w leku.Ponieważ to nie jest antybiotyk ( chociaż domieszka antybiotyku w nim jest ) czyli możemy stosowac 1 x co 2 ,1 x co 3 dni.Chwilowo calkowicie odstawić acnatac,pozostać na a-dermie ( taka lepsza nivea ) tak długo ,aż skóra się ,,uspokoi". potem powrót do acnatacu ale rzadziej niż dotąd.
Ten lek ma dawać leciutkie złuszczanie ,leciutkie przesuszenie,albo być odczywalny jako neutralny,niedziałający. A w opisie mamy wszystkie objawy przedawkowania tego leku.jeżeli podobne atrakcje będą się powtarzały nawet przy stosowaniu co 3 dni to raczej trzeba ten lek wyrzucić. Chwilpwo na szczypania i podrażnienia a-derma ( tylko słabiutko łagodzi,pomimo swojej ceny ) i można dokupić ,bez recepty, tabl zyrtec lyb lirra Tak to są leki p/uczuleniowe ,a nie na trądzik ale zo to w 2-3 dni skórę uspokoimy.
Z poważaniem dr Piotr Mazur .

Witam,
To typowy objaw niepożądany przy stosowaniu miejscowych retinoidów . Proponuje zacząć stosować maść w pierwszym tygodniu 2 razy na tydzień w kolejnym co drugi dzień a jesCze kolejnym codziennie. Należy odczekać około 20 min po umyciu twarzy i osuszeniu. Do mycia proponuje Cetaphil EM . Następnie proszę spróbować nałożyć krem Clenance hydra a dopiero potem po Ok 15 min maść . Powinno pomoc
Pozdraiam
Retinoidy miejscowe ( a taki jest a Acnatac) mają potencjał drażniący. Proszę zrobić kilka dni przerwy, ponawilżać skórę i jak stan zapalny ustąpi powrócić do leczenia np co 2gi lub 3ci dzień. W razie pytań czy problemów zapraszam na konsultację.
Witam, po tej maści mogą pojawić sie działania niepożądane , w takim przypadku należy zwrócić sie do lekarza
Pozdrawiam serdecznie
Witam!
Acnatac na początku terapii można stosować co drugi dzień, z czasem skóra się przyzwyczai i będzie można lek stosować codziennie.
Pozdrawiam
Proszę zgłosić się do swojego dematologa , a do czasu wizyty należy zintensyfikować pielęgnację nawilżającą- np Toleriane Ultra lub Cicaplast B5 kilka razy dziennie i ew. zmniejszyć intensywność aplikacji leku. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska