TSH a zajście w ciążę.

8 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące wpływu TSH na zajście w ciążę. Mój ostatni wynik TSH to 2,4 mU/l (rok temu miałam o wiele niższy, bo 0,8). Wynik jest w normie (norma z badania to 0,3-4,0), ale słyszałam, że przy staraniach o dziecko powinien oscylować w okolicach 1 mU/l. Czy powinnam umówić się na wizytę w celu przepisania leku na zmniejszenie TSH? Jeśli tak, to do ginekologa czy endokrynologa? Może powinnam zrobić dodatkowe badania lub je powtórzyć? Dodam tylko, że staram się z partnerem o dziecko od 7 miesięcy. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marta.
Powinna Pani udać się do ginekologa i zgłosić problem z zajściem w ciążę, lekarz zleci Pani niezbędne badania i leki w razie potrzeby.

Dzień dobry. Wynik TSH u pacjentki starającej się o ciążę powinien mieć wartości w zakresie 0,4 - 2,5 mIU/l (normy są zależne od laboratorium). Nie wymaga się aby wynik oscylował dokładnie w okolicy 1 mIU/l. Nie jest to przyczyna trudności z zajściem w ciążę u Pani.
Zalecany poziom TSH w trakcie ciąży to wartości poniżej 2.5. Obecny poziom 2.4 jest na chwilę obecną prawidłowy, ale po zajściu w ciążę może szybko ulec zmianie, stąd zalecana jego kontrola zaraz po jej stwierdzeniu. Zalecany okres starań o zajście w ciążę, przed wdrożeniem diagnostyki i terapii niepłodności wynosi 12 m-cy, chyba żę stwierdzono wcześniej inne nieprawidłowości.
z poważaniem Wojciech Kolka.
Szanowna Pani oczekiwana wartość to do ok1.5 . Ale to tylko jeden z parametrów tarczycy. pzdr Artur Mazur kalisz
Ważne czy TSH wykonuje Pani bo się leczy u endokrynologa? Jeśli nie, to wynik jest prawidłowy. Pamiętać proszę o kwasie foliowym 0,4 mg/d.
Nie trzeba nic robić. Nawiasem, aby w pełni ocenić funkcjonowanie tarczycy należy wykonać tsh i ft4. Dopiero w ciąży, gdy tsh wzrasta ponad 2.5 świadczy to o niedoczynności gruczołu tarczowego czyli tarczycy. Jeśli stara się Pani o ciążę to należy przyjmować suplementy diety. Polecam Evital Pregnal.
Sam kwas foliowy to za mało.
Wynik jest dobry. Proponuję zrobić badanie nasienia partnera. Od tego się zaczyna.
TSH 2,4 jest w normie, należałoby jeszcze sprawdzić fT4 i jeżeli nie będzie za niskie nie trzeba Pani leczyć