trudna decyzja o rozwodzie

2 odpowiedzi
Trudna decyzja ojca o rozwodzie jak się nie chce żeby dzieci straciły pełną rodzinę. Jak z tego wybrnąć? A w drodze dziecko w nowym związku. Co wybrać?
Podejmowanie decyzji, a w szczególności tych, które dotyczą bardzo ważnych spraw życiowych, na ogół nie jest łatwym zadaniem. Wybranie jednego rozwiązania oznacza stratę innych możliwości. W Pani sytuacji bardzo ważne wydaje się, żeby zastanowiła się Pani, zarówno nad tym, co dla Pani ważne, co Pani służy, ale również nad tym jak ochronić dzieci. Samo orzeczenie rozwodu, czy rozstania nie oznacza zaprzestania bycia rodzicem. To od Pani oraz od ojca Pani dzieci zależy, jak dzieci przejdą przez tą sytuację. Wiadomo, że jest ona zawsze dla dzieci dużym obciążeniem, ale częste rozmowy, w których podkreśla się, że dzieci nadal będą miały rodziców, będą kochane tak samo, tylko, że mama i tata nie chcą już być ze sobą, mogą być dla nich bardzo pomocne. Dodatkowo można zasięgnąć również porady psychologa dziecięcego, który pomoże Pani i ojcu Pani dzieci przygotować dzieci do zmian. Na rynku dostępna jest także spora ilość książek dla dzieci w różnym wieku, których bohaterowie przechodzą przez podobne sytuacje. Warto też pamiętać, że to nie sam fakt rozwodu jest najbardziej raniący dla dzieci, ale zachowania rodziców, takie jak ich kłótnie, ograniczanie kontaktu z jednym z nich. W tym wszystkim trzeba jednak też pamiętać o sobie. Pani również ma prawo do swojego życia i szczęścia. Dzieci są bardzo ważne, ale poza byciem mamą, jest Pani także kobietą ze swoimi uczuciami, pragnieniami, potrzebami i planami. Życzę powodzenia w podejmowaniu najlepszej dla Pani decyzji.

Zadaniem psychiatry jest pomóc pacjentowi samemu odkrywać rozwiązania własnych problemów. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Nie mam recept na życie. Każdy ma swoje.