trądzik różowaty

6 odpowiedzi
Dzień dobry,

chciałabym zapytać o delikatny krem pielęgnujący cerę z trądzikiem różowatym.
Na noc stosuję metronidazol żel a na dzień chciałabm kupić coś co ukoi i wyciszy cerę. Proszę o informację jak pielęgnować taką cerę żeby nie zaszkodzić. Cerę mam od czasu pojawienia się trądziku dosyć tłustą ale jednocześnie pojawia się uczucie ściągnięcia i pieczenia
Czy polecane często Skinception Rosacea serum +suplement nonacne lub revitol rosacea krem byłyby odpowiednie?

Z góry dziękuję za informację
Szanowna Pani,

Idealny krem dla każdej cery naczynkowej/z trądzikiem różowatym nie istnieje. Każdy reaguje odmiennie na te preparaty. Ten sam, który jednej osobie pomaga, u innej powoduje pieczenie. Bez przetestowania kilku serii kosmetyków nie będzie Pani w stanie dobrać takiego, który będzie łagodził rumień, a jednocześnie będzie dobrze tolerowany, nie pozostawiał tłustej powłoki, nie ściągał i nie wysuszał skóry.
Warto stosować dermokosmetyki do skóry chorej (apteczne, nie drogeryjne) - kremy i emulsje myjące. Niewskazane są silnie zasadowe mydła (typu Biały Jeleń, mydło marsyjskie/z Aleppo/szare). Kluczowe jest regularne stosowanie kremów o wysokim współczynniku ochrony UV (SPF30 lub 50+), ponieważ to promieniowanie jest winne powstawaniu agresywnych form wolnego tlenu, które powodują rumień. Pomocna jest także właściwa dieta, natomiast stosując suplementy należy mieć na uwadze, że nie są to leki, a więc nie ma danych dotyczących ich bezpieczeństwa dla zdrowia ani potwierdzających skuteczność.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Podstawą działania jest przede wszystkim leczenie trądziku różowatego, wtedy po jego wyleczeniu lub złagodzeniu dolegliwości łatwiej o pielęgnację twarzy. Nie ma jedynego wybranego preparatu pielęgnacyjnego, każdy pacjent reaguje inaczej na dany preparat stąd dobór ich jest traktowany indywidualnie i wymaga sprawdzenia czasem kilku kremów przed wyborem lub znalezieniem tego idealnego, ale jak mówiłem podstawą jest leczenie samego schorzenia.
Proszę zastanowić się czy chce Pani tylko leczyć objawy trądziku, czy też wyleczyć go całkowicie. Nie trzeba z tym żyć i jest duża szansa na pozbycie się problemu definitywnie. Zamiast więc stosować środki doraźne proszę zgłosić się do dobrego lekarza dermatologa potrafiącego poradzić sobie z tym typem trądziku. Jeśli nie zdecyduje się pani na leczenie radykalne, lekarz dobierze wtedy najlepsze właściwe preparaty pielęgnacyjne. Zachęcam jednak do walki o zdrowie i dobry wygląd.
Jeśli jest Pani z Poznania zapraszam do gabinetu.
Nie jest możliwe dobre dobranie kremów oraz udzielenie porady trądzikowej bez obejrzenia pacjenta. Zapraszam serdecznie na konsultację
Zależy to od rodzaju skóry- w zasadzie trudno się wypowiedzieć bez jej zbadania. Bez tej wiedzy pewnie najbezpieczniej potraktować skórę jak wrażliwą:Skóra naczynkowa charakteryzuje się trwałym poszerzeniem bardzo drobnych, włosowatych naczyń skóry. Oprócz wrodzonej skłonności, powstawaniu pajączków sprzyjają leki hormonalne i sterydy. Zdarza się, że naczynka krwionośne pękają od zwiększonego wysiłku fizycznego lecz częściej dzieje się tak w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego (słońca, solarium), wiatru oraz bardzo wysokich i niskich temperatur, promieniowania podczerwonego, gorących i ostrych potraw, alkoholu oraz kawy. Nie są również wskazane zbyt agresywne peelingi, maseczki typu peel off, gorące kąpiele, wizyty w saunie, lasery wysokoenergetyczne i biostymulujące oraz leki zawierające kortykosteroidy. Ważną przyczyną zmian są również emocje, np. długotrwały stres.
Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa. Nie toleruje m.in. gorącej wody, rozgrzewających maseczek, ciepłych okładów i kąpieli parowych. Do jej pielęgnacji należy wybierać kosmetyki hypoalergiczne:
 do demakijażu płyny micelarne, mleczka i toniki. Kilka razy dziennie warto też spryskać twarz wodą termalną.
 kosmetyki pielęgnacyjne: powinny zawierać substancje poprawiające stan naczynek, np. rutyna - zmniejsza łamliwość, kruchość i przepuszczalność w naczynkach krwionośnych, stosuje się ją doustnie i miejscowo na skórę, ekstrakt z oczaru (hamamelis) - o właściwościach łagodnie ściągających i przeciwzapalnych, działa kojąco na skórę z rozszerzonymi naczynkami, wyciąg z arniki górskiej i kasztanowca - poprawiają mikrokrążenie, wzmacniają i uszczelniają naczynka krwionośne, działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, zmniejszają zaczerwienienia, wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu - działa obkurczająco, wzmacniająco na naczynia, przeciwdziała ich pękaniu, ekstrakt z miłorzębu japońskiego - uelastycznia ściany naczyń, poprawia krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych skóry.
 należy pamiętać o ochronie skóry: w lecie przed promieniowaniem UV, w zimie dodatkowo przed wiatrem i zimnem
 do „odświeżania” skóry 1xtyg delikatny peeling enzymatyczny
 popijać naturalne soki z cytrusów (uszczelniają naczynia krwionośne)
 można zażywać witaminy (C,K,PP, A).
Ja przy trądziku różowatym często zalecam na dzień krem Avene Tolerance, na noc różowy Alaclarin. natomiast, jak wspomniałam, niewiel wiem o Pani skórze; wymieniane kremy potencjalnie równiez są dobre.
Szanowna Pani

nie ma jednego dobrego preparatu pielęgnacyjnego dla skory naczyniowej / z trądzikiem różowatym, obawiam się, że będzie Pani musiała wypróbować kilka serii zanim znajdzie Pani preparat odpowiedni dla swojej skóry. na pewno musi Pani wybierać z pośród preparatów przeznaczonych dla skóry naczyniowej (z zasady są one bardziej wysublimowane, zawierają mniej substancji zapachowych, konserwujących lub innych potencjalnie drażniących, a dodatkowo zawierają składniki o działaniu łagodzącym lub korygującym - kremy te często maja zielonkawe zabarwienie). W okresie letnim koniecznie należy tez stosować krem zawierający filtr słoneczny o współczynniku SPF 30 do 50+ (dostępne są na rynku kremy pielęgnacyjne dla skóry naczyniowej / z trądzikiem różowatym zawierające filtry o w.w. współczynniku).
Najlepiej przejść się do dużej apteki, gdzie będzie szeroki wybór kosmetyków i wybrać coś dla siebie, w zależności od tego, jaką kwotę chce Pani zainwestować ;-)

Pozdrawiam !

Dr ARW