trądzik po odstawieniu tabletek antykoncepcyjncyh

6 odpowiedzi
Witam, od zawsze miałam problemy z trądzikiem i przetłuszczająca się cerą. 9 lat temu ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne ze m.in ze względu na bolesne miesiączki. W tym czasie cera się polepszyła chociaż nie ukrywam, że nadal trądzik się pojawiał. Po całkowitym odstawieniu tabletek oczywiście wysypało mnie na plecach i twarzy, jednak po jakimś czasie zauważyłam poprawę jakby gospodarka hormonalna wróciła do normy, miesiączki były regularne itp. Od odstawienia minął ponad rok, niedawno rozpoczęłam pracę po studiach i mam wrażenie, że z każdym dniem stan mojej skóry pogarsza się - nie ukrywam dużo się stresuję. Nie dość, że wychodzą bolące, czerwone gule to jeszcze całą twarz pokrywa kaszka. Najgorzej cera wygląda rano po kąpieli kiedy wszystkie ślady są bardziej widoczne i czerwone. Nie wiem zupełnie jak sobie z tym poradzić, mam wrażenie, że wszystko mi zapycha cerę. Wysypuje mnie ciągle na plecach gdzie nie stosuje żadnych kosmetyków. Ostatnio zauważyłam też trądzik na dekolcie, szyi, a nawet udach.
Bardzo często po odstawieniu leków antykoncepcyjnych powraca problem trądziku. Jest to spowodowane wpływem anrogenów na gruczoły łojowe. W takich sytuacjach najczęściej skłaniam się do zastosowani leków na bazie pochodnych witaminy A, które są w stanie wyleczyć zmiany trądikowe.
Pozdrawiam Iwona Stajkowska

Szanowna Pani

Po odstawieniu leków antykoncepcyjnych możliwe jest pogorszenie stanu skóry w zakresie trądziku, które trwa zwykle do 6 m-cy. Zgodnie z aktualną wiedzą, jedyną metodą, która daje szanse na trwałe wyleczenie się z tzw.trądziku dorosłych lub trądziku uporczywego jest doustna kuracja izotretinoiną. Jeśli jest Pani zainteresowana wyleczeniem z trądziku - zapraszam na wizytę !

Pozdrawiam !

Dr ARW
Szanowna Pani,

Antykoncepcja doustna jest jedną z metod wspomagania leczenia trądziku. Nie każda "tabletka" będzie jednak go hamowała, a część może wręcz go wywoływać. W leczeniu trądziku kluczowe jest by pochodna gestagenowa miała działanie antyandrogenowe, czyli obniżała wpływ androgenów (np. testosteronu) na gruczoły łojowe. Wraz z odstawieniem antykoncepcji, gruczoły łojowe ponownie odczuwają wpływ tych hormonów i powraca produkcja łoju, a z nią trądzik. Efekt "z odbicia", czyli wzmożona odpowiedź gruczołów na androgeny trwa przeciętnie ok. 3-6 miesięcy i wtedy zwykle dochodzi do przejściowego zaostrzenia trądziku.

Stress oczywiście może być czynnikiem zaostrzającym trądzik (wszak poziom kortyzolu, czyli hormonu nadnerczowego o aktywności androgenowej podnosi się w sytuacjach zagrożenia). Pomimo regularnych miesiączek, warto wybrać się na spotkanie z dermatologiem i ocenić czy nie warto ocenić gospodarki hormonalnej.

W przypadku obecności trądziku w postaci guzków lub trądziku dorosłych pomocna może być terapia pochodnymi witaminy A, które (uogólniając) są zarezerwowane dla najcięższych postaci trądziku. Decyzję o kwalifikacji do tego leczenia, po wykluczeniu podłoża hormonalnego, potencjalnych przeciwwskazań, omówieniu możliwych zagrożeń i działań niepożądanych należy podjąć z lekarzem doświadczonym w prowadzeniu takiej terapii.

Oczywiście, musi Pani mieć świadomość, że porada internetowa nie zastąpi wizyty lekarskiej i badania, a przyczyny zmian trądzikopodobnych nie muszą być związane z trądzikiem.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dzień dobry,
wynika z tego, że problem jest złożony.
najlepiej będzie jeżeli umówi się Pani na wizytę do dermatologa.
pozdrawiam serdecznie
OJ
To typowy problem dermatologiczny.
Zapraszamy na konsultację.
Proszę wykonać morfologię, żelazo, TSH, Anty TPO, poziomy hormonów płciowych i z wynikami zgłosić się do dermatologa. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska