Trądzik, niewielkie blizenki

3 odpowiedzi
Witam. Mam 18 lat i od kilku lat borykam się z trądzikiem młodzieńczym. Nie są to żadne gruzdy a raczej zwykłe wypryski, kiedyś miałam więcej, zwłaszcza tzw. "kaszkę" na czole. Boję się, że po wyleczeniu trądziku zostaną mi blizny. Mam też przebarwienia, ale wiem, że one schodzą, a czy jakieś małe blizenki po świeżych wypryskach mają szansę zejść? Mam wrażenie, że gdzie nie gdzie mam takie baaardzo drobne wgłębienia, ale są one naprawdę mało widoczne. Ja zauważyłam je dopiero przy przyglądaniu się swojej cerze w powiększającym lusterku. Niestety mam obsesję na punkcie trądziku i jest to dla mnie bardzo przykre, że muszę się z nim zmagać, doprowadza to do spadku samooceny, brak pewności siebie i siedzenia w domu, choć mój trądzik nie jest bardzo nasilony. Czy są jakieś kremy , które niwelują niewielkie blizny? Czytałam o dobrym działaniu kolagenu(czysty kolagen), że wyrównuje skórę, więc czy jest to dobre rozwiązanie? Czy jednak w takim wypadku może pomóc tylko laser, lub jakiś inny zabieg chemiczny?
Trądzik jest problemem złożonym i w pierwszej kolejności należy skutecznie go wyleczyć. Dopiero po zakończeniu leczenia można myśleć o redukcji blizn i przebarwień jaki po sobie pozostawiła choroba. Na rynku znajdzie Pani ofertę dziesiątek cudownych maści i kremów na trądzik lub "usuwających" blizny. Nie mają one jednak wiele wspólnego z faktycznym likwidowaniem problemu. Nie znajdzie też Pani jednej uniwersalnej metody na pozbycie się przebarwień, blizn, wgłębień i grudek jakie pozostaną na skórze. Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie. Lekarz po zbadaniu stanu skóry określi najlepszy możliwy sposób poradzenia sobie z Pani problemami. Częściowo może pomóc peeling medyczny, laser frakcyjny, VPL, a czasem konieczne są wypełnienia z kwasu hialuronowego w bliznę. Domowym sposobem i kremami dostępnymi w drogeriach nie poradzi sobie Pani w sposób zadowalający. Nie napisała Pani wcale o sposobie leczenia trądziku ale wnioskuję z opisu, że nie prowadzi tego leczenia lekarz. Proszę więc zacząć od wizyty u lekarza dermatologa i wyleczenia zmian a następnie zaplanujecie Państwo kompleksowe działania dotyczące redukcji blizn.
Pozdrawiam Iwona Stajkowska

Droga Pani,
W dzisiejszych czasach mozna naprawde skutecznie leczyc tradzik! Szkodami po tradziku mozna sie zajac dopiero wowczas, gdy tradzik sie wyleczy. Zachecam do skorzystania z porady dermatologa specjalizujacego sie w leczeniu tradziku.
Witam. Przebarwienia pozapalne , niekiedy po wielu miesiącach , ale jednak mijają z czasem. Blizenki ubytkowe raczej nie znikną po preparatach zewnętrznych -wtedy stosujemy np. serię zabiegów laserem CO2. Blizenki przerosłe najszybciej można zlikwidować laserem -wystarczy je nieco wygładzić aplikatorem do dermatochirurgii , a następnie zastosować skaner. Daje to lepsze efekty kosmetyczne i gojenie po zabiegu.Do bardzo drobnych zmian można zastosować zewnętrznie ,przez okres kilku mcy, np. retinoidy lub ich połączenia z innymi substancjami -Epiduo, Locacid itp. Z drobniejszych i tańszych zabiegów proponuję serię peelingów chemicznych bądź dobrą mikrodermabrazję. Należy pamiętać ,że zawsze są to SERIE zabiegów -laser 3-6 ( co 4-6 tyg) , inne nawet 10 w odstępach 2-4 tygodni. Łączne koszty są zatem w końcowym efekcie zbliżone ,ale niektórym pacjentom łatwiej sobie pozwolić na " więcej mniejszych rat " niżna 3-5 większych wydatków. Istotne w działaniu lasera CO2 jest jego wpływ na stymulację produkcji kolagenu -stąd "wypłycanie" blizn zanikowych. Wszystkie w/w zabiegi wykonuję. W razie potrzeby proszę o kontakt i zapraszam.Pozdrawiam