Trądzik izotek

9 odpowiedzi
Witam czy izotek na trądzik mozna stosować wtedy kiedy nie ma się aż takich dużych problemów na twarzy ? Często lekarze nie chcą przepisywać tego leku a wiele osób mówi ze jest bardzo dobry . Czy można go stosować bez konsultacji z lekarzem ?
Izotek można stosować ściśle wg wskazań lekarza. Przed rozpoczęciem terapii isotretynoiną wskazane jest wykonanie panelu badań laboratoryjnych, które trzeba powtarzać raz w miesiącu. Konieczna jest również antykoncepcja przed rozpoczęciem leczenia, w czasie zażywania preparatu i 2 miesiące po jej zakończeniu.
Serdecznie pozdrawiam
Anna Michalska Bańkowska

Dzień dobry tu dr Piotr Mazur. To jest bardzo dobry lek i jedyny ,który leczy trądzik od strony przyczyny a nie od strony objawów. Niemniej jest to zawsze wielomiesięczna kuracja. A to oznacza obciążenie wątroby ,nerek itd.Bez wykanania badań przed właczeniem tego leku trzeba być ,lekko bezmyslnym .Ponadto jest to lek ,który u pacjentek wymaga wykonania testów ciążówych,aby nie doszło do sytuacji ,ze Pacjentka zażywa lek ,a w międzyczasie zaszła w ciążę ,tylko dowie się o tym np za 3-4 tygodnie. Grozi to uszkodzeniem płodu. Także ,lek polecam ,bardzo skuteczny ( i w dużym i małym trądziku ) ale to nie jest żel czy krem z antybiotykiem ,aby mógł go przepisywac lekarz rodzinny.Chyba ,że jest bardzo lekkomyślny.Albo ma dobre kontakty w sądownictwie.
Lek może być stosowany tylko pod kontrolą lekarza!
Izotek, czyli izotretinoina (kwas 13-cis-retinowy), jest pochodną witaminy A. Jest to lek stosowany m.in. w ciężkim trądziku, trądziku dorosłych, trądziku przebiegającym z bliznowaceniem i trądziku umiarkowanym opornym na leczenie klasyczne - gdzie obserwuje się brak poprawy po leczeniu antybiotykami doustnymi, lekami antyandrogenowymi i środkami miejscowymi. Chociaż niewielka grupa lekarzy proponuje ten lek jako jedyną metodę pozbycia się trądziku, niezależnie od jego przyczyny, moim zdaniem taka postawa nie jest właściwa. Bez wątpienia izotretinoina jest dobrym lekiem. Skuteczność leczenia, pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji do leczenia, sięga ok. 80%. W takim odsetku trądzik znacznie łagodnieje lub jego objawy całkowicie się wycofują.

Obawa lekarzy do wypisywania tego leku może wynikać z nieznajomości jego działania, zwykłej niechęci do tego leczenia lub nieumiejętności prowadzenia na nim pacjenta, które jest uzasadnione z punktu widzenia zdrowia chorego i znajduje poparcie w konsensusie leczenia trądziku Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. W mojej opinii, w takim przypadku - jeśli stan pacjenta wymaga takiego leczenia - lekarz powinien wskazać innego lekarza, który ma doświadczenie w stosowaniu tego leku i będzie w stanie poprowadzić tę terapię.

Leczenie izotretinoiną jest bezpieczne pod warunkiem prawidłowego zakwalifikowania pacjenta do leczenia (nie w każdym przypadku będzie to wskazane, możliwe lub bezpieczne), włączenia antykoncepcji w przypadku kobiet o potencjale zajścia w ciążę, regularnych badań krwi oraz właściwego reagowania na odchylenia w badaniach laboratoryjnych. Oczywiście ten lek ma szereg swoich działań niepożądanych (część - np. suchość i zapalenie czerwieni wargowej występuje u 100% stosujących) i wymaga podpisania świadomej zgody na takie leczenie po poinformowaniu o nich przez lekarza prowadzącego. Zupełnie inną historią jest obecność w informatorach dla pacjentów opisów potencjalnych działań niepożądanych, których związek z leczeniem izotretinoiną został już dawno podważony.

Stosowanie Izoteku bez konsultacji z lekarzem i bez jego ścisłej kontroli może skończyć się np. urodzeniem dziecka z wadami układu sercowo-naczyniowego i kostnego, wadami uszu (co zdarza się coraz częściej z powodu przedłużania Izoteku przez lekarzy rodzinnych bez właściwej kontroli pacjentów), toksycznym uszkodzeniem wątroby czy potencjalnie śmiertelnym ostrym zapaleniem trzustki. Stały kontakt z lekarzem dermatologiem, właściwe monitorowanie pacjenta i jego parametrów krwi zabezpiecza przed takimi powikłaniami i sprawia, że terapia jest bezpieczna.

Proszę skontaktować się z dermatologiem, który na podstawie wywiadu, badania skóry i ew. badań dodatkowych wypowie się o celowości leczenia tym lekiem w tym konkretnym przypadku i doradzi w sprawie właściwego doboru leczenia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Jest to lek wyłącznie z zalecenia specjalisty dermatologa dla pacjentów ze wskazaniami do jego zastosowania. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Jest to lek z grupy retinoidów, bardzo dobry i bardzo skuteczny. Zalecany jest w przypadkach zarówno ciężkiego trądzika jak i w postaciach lżejszych, gdy nieskuteczne okazały się inne, łagodniejsze metody leczenia.
Leczenie retinoidami jest bardzo trudne i wymagające cierpliwości pacjenta oraz wiedzy i doświadczenia lekarza. Konieczne są też regularne badania dodatkowe i systematyczne wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego. Wielu lekarzy rezygnuje z tego sposobu leczenia z uwagi na możliwe skutki uboczne, brak doświadczenia w stosowaniu tych leków oraz problemy ze zlecaniem dodatkowych badań. Odpowiadając więc na pytanie - to najlepsze leki na trądzik które w 80% poradzą sobie z chorobą w przypadkach w których zawiodły inne metody leczenia. Samem nie można się leczyć i leki nie są dostępne bez recepty. Próba zaś leczenia bez kontroli lekarza może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi oraz w przypadku kobiet uszkodzeniem płodu, gdyby doszło do zajścia w ciążę w trakcie leczenia.
Nie można stosować Izoteku bez nadzoru lekarza.Przed jego włączeniem trzeba wykonać badania laboratoryjne.Do leczenia kwalifikuje się pacjentów z ciężkim i średnio zaawansowanym trądzikiem.
Dzień dobry,
Izotecc jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku lub takich które nie reagują na inne leczenie. Lek jest bardzo dobry, ale ma wiele przeciwwskazań np. ciąża, choroby wątroby... Lek musi być stosowany po konsultacji z lekarzem.
Pozdrawiam
Marel Laskowski
Pani Grażyno, jest to wspaniały lek dedykowany leczeniu zmian tradzikowych i innych schorzeń dermatologicznych, jednak z jego stosowaniem wiąże sie konkretne ryzyko i działania niepożądane - takie leczenie powinno byc prowadzone wyłącznie pod kontrola doświadczonego dermatologa!