Trądzik a tabletki hormonalne

3 odpowiedzi
Witam od jakichs 7 lat zmagam sie z trądzikiem..może nie jest on wielki ale ciagle mam nowe blizny, ciagle grudki i pryszcze, nie chce juz wychodząc gdzies nakladac tone tapety by sie nie wstydzic..mialam juz keidys od dermatologa antybiotyki, masci wszystko ale srednio pomoglo, w sumie problem mam ciagle ten sam. Pytam czy jest taka mozliwosc isc do mojego dermatologa rejonowego i zaproponwanie mu aby zapisał mi tabletki hormonalne na to..slyszalam ze moje kolezanki mialy takie tylko potrzebne są badania ale te tabletki są skuteczne...Czy są jakies pzreciwskazania uzywania takich tabletek?? Slyszalam tylko ze lepiej nie zachodzic w ciaze ale tego raczej nie planuje:) POZDRAWIAM
Tabletki hormonalne pomagają nie w każdym przypadku, z reguły skuteczniejsza jest kuracja lekami zewnetrznymi ew. dodatkowo antybiotyk doustnie, konieczna jest też odpowiednia pielęgnacja i zabiegi np pilingi medyczne- kuracja około 6-8 miesięcy

Chyba myśli Pani o pochodnych kwasu VitA czyli izotretinoinie.W cięzszych i nawracających postaciach trądziku stosuję się taką kurację ,jest ona obecnie najbardziej skuteczna.Nie napisała Pani ile ma lat i gdzie mieszka?
Dzień dobry,

W leczeniu trądziku zwyczajnego wykorzystujemy zarówno leczenie miejscowe jak i ogólne. zazwyczaj rozpoczynamy od leczenia miejscowego a w przypadku braku efektów leczenia dołączamy w pierwszej kolejności antybiotyk ogólny. Jeżeli leczenie łączone miejscowe oraz ogólne jest nieskuteczne, lub trądzik ma od początku bardzo ciężki przebieg ( zajmuje rozległy obszar, pozostawia widoczne blizny) do rozważenia pozostaje leczenie lekami z grupy retinoid ów ogólnych ( isotretynoina). Leki te są pochodną witaminy A i nie są hormonami. Przed włączeniem leku konieczne jest jednak wykonanie określonych badań laboratoryjnych oraz określenie przeciwwskazań. w przypadku młodych kobiet konieczna jest również konsultacja ginekologiczna oraz włączenie antykoncepcji przed rozpoczęciem leczenia. Należy pamiętać jednak że właściwą terapię zawsze dobiera lekarz po wnikliwym wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym pacjenta.