TORBIELE TARLOVA

4 odpowiedzi
Witam,
Od paru lat męczę się z bólem kręgosłupa.Badanie MR odcinka lędźwiowego wykazało
- na poziomie L5/S1,s1/2 torbiele Tarlova 26 mm,
- dyskopatia L3/4,zmiany zwyrodnieniowe w stawachm-k na poziomie L4/5
-kręgozmyk tylnyL4/5.
Czy będzie konieczna operacja i czy po niej będę mogła normalnie funkcjonować? Proszę o pomoc i odpowiedź...
Zarówno dyskopatia, zmiany przeciążeniowe stawów jak i kręgozmyk mogą dawać ból pleców i ból korzeniowy i mogą być wskazaniami do leczenia operacyjnego.
Do pełnej konsultacji konieczny jest pełny wywiad, badanie pacjenta i ocena badania obrazowego.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Opis badania świadczy o ew. niewydolności segmentu ruchowego L4-L5 z wtórnymi zmianami w stawach międzykręgowych. Podobne zmiany często wywołują dolegliwości bólowe. Leczenie zależy od obecności objawów neurologicznych i stopnia nasilenia zmian. Na początku racżej stosuje się fizykoterapię i leczenie farmakologiczne. W razie niepowodzenia można rozważyć leczenie minimalnieinwazyjne zmniejszające ból. W przypadku zaawansowanych zmian opornych na leczenie wchodzi w grę leczenie operacyjne. Torbiele Tarlova stanowią inne zagadnienie, ale one niezwykle rzadko wymagają leczenia neurochirurgicznego. Operacja może być wskazana, ale konieczność jej wykonania zależy od całej gamy czynników i nie jest możliwe zaplanowanie takiego leczenia przez internet bez zbadania pacjenta i obejrzenia wyników badań obrazowych. Tym bardziej nie da się na odległość udzielić informacji na temat prognozy po leczeniu. W razie potrzeby zapraszam na wizytę, moje dane znajdzie Pani na profilu. Przed ew. wizytą warto wykonać zdjęcia rentgenowskie odcinka L-S kręgosłupa w projekcjach AP i bok NA STOJĄCO oraz RTG czynnościowe odcinka L-S. Pozdrawiam.
konieczności nie ma ale należałoby dokładnie ocenić stan neurologiczny i potem ewentualnie decyzja
Zanim podejmie się decyzję o operacji konieczna jest rzetelna i kompleksowa rehabiitacja. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów można zastanowić się nad operacją, która daje również szanse na poprawę codziennego funkcjonowania.