torbiele śledziony

5 odpowiedzi
Na ostatnim USG wykryto u mnie 2 torbiele na śledzionie- w części śr. 20 mm z przegrodą oraz w biegunie górnym śr 12 mm, bez zmian ogniskowych, nie powiększona. Czy te torbiele są pasożytnicze i jak się to leczy?
Torbiele śledziony są rozpoznaniem które stawiane jest coraz częściej wraz z rozwojem technik obrazowania takich jak USG czy TK. O ile są one bezobjawowe poniżej 4 cm nie wymagają żadnej interwencji. Charakter tych torbieli raczej nie wskazuje na ich pasożytnicze pochodzenie tym niemniej fakt ten można potwierdzić odpowiednią diagnostyką w kierunku zakażenia bąblowcem (rodzaj tasiemca) mogącym być przyczyną torbieli poprzez analizę próbki surowicy krwi metodami immunochemicznymi (laboratoryjnymi). Na marginesie warto dodać, że jeśli chorego kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego taka diagnostyka jest niezbędna. W tym konkretnym przypadku wydaje mi się słusznym po prostu wykonanie kontrolu USG za 2-3 miesiące.

Żeby określić charakter torbieli śledziony należy wykonać badanie immunologiczne, leczenie zależy od wielkości i tła torbieli
Witam! Nie mogę niestety pomóc. Proszę to pytanie skierować do lekarza specjalisty chorób wewnętrznych.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Bardzo przepraszam, ale jako stomatolog nie mam wystarczających kompetencji aby odpowiedzieć na pytanie. Serdecznie pozdrawiam
Dobry wieczór. Obraz torbieli pasożytniczych jest charakterystyczny w USG i TK. Powinien na ten temat wypowiedzieć się lekarz radiolog. Można również wykonać badania serologiczne na obecność przeciwciał specyficznych dla antygenów Echinococcus granulosus w surowicy metodą ELISA, a następnie Western blot, w celu potwierdzenia wyniku uzyskanego metodą ELISA. Należy również wykluczyć, że owe torbiele to nie są przerzuty. Jest to rzadkie zjawisko (1-9% chorych), ale występuje.
Z pytania nie wynika jaka jest płeć pacjenta, ani czy pacjent miał możliwość zarażenia się bąblowcem.
Zapraszam na konsultację. Wspólnie rozwiążemy problem.
Dr n. med. Monika Bieniasz, chirurg ogólny, chirurg onkologiczny