torbiel szyszynki?

6 odpowiedzi
witam,mam tiki ruchowei głosowe.miałam MR głowy.w rzucie na szyszynkę stwierdza się dobrze ograniczony obszar-śr.4,8mm po pod. śr kontrastwoym ulega wzmocnieniu.znak ? i jest torbiel szyszynki? ognisko o podwyższonej intensywności sygnału o obrazach Flair o śr.1,9mm-pod znakiem ? zmiana demielinizacyjna?widoczne jadra hyperintensywne,po podaniu śr kont.nie ma cech patologicznego wzmocnienia.w wypisie jest ze mam lewostronny objaw laseque'a ? co to znaczy, czy to groźne?i nie miałam robionego badania pMR. czy bedzie to badanie konieczne? dodam, że czesto w sytuacjach stresowych mam wysokie ciśnienie np 200:100, 200:130, bedac w szkole takie ciśnienie to u mnie norma, nie wiem czy jest ważne ale jakieś kilka miesiecy temu przez 5-6 dni utrzymywały mi sie silne zawroty głowy, nie wiem czy to ma coś wspólnego. pytam tutaj, ponieważ chce mieć wstepna opinie lekarza, bo neurologa mam dopiero za 1,5 miesiaca, a nie bede ukrywać ze denerwuje sie tym co to jest o co w tym chodzi
Wynik badania MRI raczej nie budzi niepokoju; często opisywane torbiele szyszynki; Do interpretacji klinicznej
Z pewnosćią niepokojące wysokie ciśnienie krwi!! Konieczna diagnostyka dalsza i leczenie! Skoki RR są pewnie przyczyną zawrotów głowy.. Ważna pełna ocena stanu zdrowia, chorób współistniejących!
Pozdrawiam i zapraszam

odpowiedziałem
Szanowna Pani nie jestem w stanie postawić diagnozy bez zbadania pacjenta.Mogę wprowadzić Panią w błąd snując jakieś przypuszczenia.Uważam, że nie ma obecnie powodów do paniki. Zmiany torbielowate w szyszynce są często spotykane i najczęściej nie mają znaczenia klinicznego.Co do ogniska demielinizacyjnego i hiperintensywności jąder podkorowych to może to mieć znaczenie ale nie musi i wymaga innych badań oraz obserwacji. Objaw Laseque'a jest to ból wzdłuż kończyny dolnej podnoszonej ku górze i występuje przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego uciskających na korzeń nerwowy. Niewątpliwie ma Pani zespół nerwicowy lękowy a co do innych objawów to wymagają obserwacji w poradni neurologicznej. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Dzień dobry, wynik proszę skonsultować z lekarzem zlecającym badanie.
Szanowna Pani,
proszę nie wymagać ode mnie, żebym na podstawie lapidarnego opisu stawiał jakieś ambitne rozpoznanie - to zrobi konsultujący neurolog. Objaw Laseque'a nie jest niczym szczególnie groźnym, a czymś co przemija - natomiast zupełnie nie ma związku z tym o czym Pani napisała. Czy to wszystkie objawy?
Natomiast objawy, które Pani opisała są bardzo niecharakterystyczne i raczej nie przemawiają za jakimiś naprawdę poważnymi patologiami .... torbiel szyszynki jest dość częstym przypadkowym znaleziskiem - wymaga jedynie obserwacji. Byłbym raczej spokojny, niemniej jednak wszystko powinien zweryfikować neurolog.
dr Andrzej Żytkowski
celowe kontrolne badanie NMR