Torbiel szyszynki

4 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
chciałam prosić o radę w sprawie torbieli szyszynki. Wizytę u lekarza mam zaplanowaną dopiero za dwa tygodnie, a do tego czasu chyba umrę ze zmartwienia.
Trzy dni temu wykonałam kontrolne badanie rezonansu głowy i otrzymałam następujący opis:
Mózg bez zmian ogniskowych o prawidłowej intensywności istoty białej i szarej. Struktury centralne nieprzemieszczone. Nadnamiotowy układ komorowy symetryczny i nieposzerzony. Niewielka torbiel szyszynki o wymiarach 11x7x8 mm dyskretnie modeluje górną część blaszki czworaczej. Wodociąg mózgu, komora IV i zbiorniki podstawy mózgowia prawidłowe. Struktury tylne jamy czaszki bez cech patologii. W obrazach DWI i mapach ADC nie stwierdzono cech ograniczenia dyfuzji cząsteczek wody zewnątrzkomórkowej.

Torbiel szyszynki kontroluję odkąd dowiedziałam się o niej w badaniu TK (od 2010 roku). Poprzednie kontrolne rezonanse miałam w 2012 i 2015 roku - na tych badaniach była tylko informacja "Torbiel szyszynki średnicy 10 mm". Nie było podanych 3 wymiarów, ani też nie wspominano o blaszce czworaczej.

Ponowne badanie rezonansu wykonywałam ze względu na nudności i uczucie kręcenia w głowie od 3 miesięcy. Lekarze podejrzewali nerwicę, ale sugerowano kontrolę torbieli.

Cz moja torbiel szyszynki się powiększyła? Bo raz miała średnicę 1 cm a teraz mam podane jej trzy wymiary. Czy wcześniej też mogła delikatnie modelować górną część blaszki czworaczej, ale nie zostało to uwzględnione w poprzednich opisach? Czy ta torbiel jest odpowiedzialna za moje objawy z uwagi że się powiększyła?

Wiem, że trudno diagnozować przez internet, ale bardzo proszę o radę, ponieważ bardzo się niepokoję.
Witam ,
proszę zgłosić się na wizytę celem oceny badania.

Wg opisu ma Pani torbiel nie wykazująca cech wzrostuod roku 2010-2012. Nie znam Pani wieku, ale z opisu wnioskuję, że jest Pani osoba dorosła. W tym wieku torbiele szyszynki rzadko powodują jakikolwiek dolegliwości. Podobne torbiele często można znaleźć w badaniu MR, ale nie wymagają one leczenia operacyjnego. Prawdopodobnie przyczyną dolegliwości jest coś innego, naprzykład błędnik lub zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Radził bym, żeby Pani odwiedziła laryngologa i neurologa
Trudno odpowiedzieć wiążąco bez oceny aktualnego i poprzedniego badania, ale z podanych wymiarów wynika, że mało prawdopodobne jest to, że torbie urosła. Co jest zgodne z ich naturalną historią. Biorąc pod uwagę 6 letni okres obserwacji raczej może Pani spać spokojnie. Ostateczne wątpliwości rozstrzygnie neurochirurg podczas wizyty
Nie sądzę, żeby to było coś groźnego, raczej zwykła torbiel inwolucyjna, ale oczywiście trzeba oglądnąć.