torbiel na trzustce

4 odpowiedzi
Dzień Dobry.
Proszę o pomoc w interpretacji wyniku MR jamy brzusznej i poradę jakie jeszcze ewentualnie można wykonać badania. Problem został wykryty przypadkowo podczas badania usg w kierunku pęcherzyka żółciowego-polip.(badanie usg wykonano we wrześniu).Pacjent-wiek 64 lata, mężczyzna.
W głowie trzustki, od przyśrodka, ku tyłowi od spływu żyły krezkowej górnej,widoczna cienkościenna torbiel 10mm średnicy. Łączy się z poszerzonym o 4mm przewodem trzustkowym dodatkowym o nieregularnych zarysach-najpewniej IPMN.
Przewód trzustkowy główny 2,5-2mm średnicy, o gładkich zarysach. Poza tym trzustka niepowiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych.
Cienkościenna torbiel , 1 cm, wymaga przede wszystkim kontroli MR za kilka miesięcy (6-8 miesięcy)- jesli będzie tak samo , to za kolejny rok.
Można wykonać badanie krwi na marker CA 19-9 i sprawdzić też czy nie ma cukrzycy lub jej początków. Nie martwić się.
Pozdrawiam

Szanowny Panie, Szanowna Pani. Tak przedstawiony opis badania niewiele mówi. Opis przedstawia radiolog. Należy obejrzeć skany w 3 projekcjach przez ewentualnego operatora zabiegu i dopiero wtedy można ocenić możliwości działania. Ponadto na MRI diagnostyka się nie kończy. Zapraszam na konsultacje.
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
To pytanie można skierować do chirurga - onkologa . Ja zajmuję się ginekologią onkologiczną.
BD
IPMN to jeden z podtypów nowotworów trzustki. Dobrze byłoby zrobić biopsję przezskórną zmiany przed kwalifikacją do leczenia operacyjnego.