Torbiel krwotoczna.

4 odpowiedzi
1. Czy TSH może mieć jakiś wpływ na torbiele krwotoczne na jajniku?
2. Kiedy taka torbiel jest niebezpieczna lub kiedy może znacząco wpływać na zdrowie pacjenta?
3. Czy można było temu zapobiec?
1.zaburzenia funkcji tarczycy mogą pośrednio wpływać na funkcję jajników i cykl miesiączkowy.
2. pęknięcie torbieli wymaga często interwencji chirurgicznej w trybie pilnym
3.trudno powiedzieć nie znając całości obrazu klinicznego
BD

Witam,

1. tak
2. tak. Kiedy szybko rośnie.
3. Nie/tak.

Pozdrawiam
Witam. Torbiel krwotoczna jest odmianą torbieli gdzie zamiast płynu wypełniona jest krwią lub mieszaniną krwi i płynu. Zwykle torbiele krwotoczne nie wymagają intensywnego działania lecz obserwacji i najczęściej ulegają wchłonięciu. Jeżeli postawa wyczekująca nie przynosi efektu należy zastosować tabletki antykoncepcyjne w niektórych przypadkach leczenie operacyjne – najczęściej laparoskopię. Największe niebezpieczeństwo może stanowić pęknięcie dużej torbieli z następowym krwawieniem do
jamy brzusznej. W przypadku nawracających torbieli krwotocznych skutecznym sposobem leczenia jest stosowanie hormonalnej antykoncepcji. Poziom TSH nie powinien mieć wpływu na powstawanie torbieli krwotocznej. Pozdrawiam.
Hormony tarczycy mają generalnie wpływ na aktywność hormonów płciowych. Stąd nadczynność i niedoczynność tarczycy może objawiać się zaburzeniami cyklu miesiączkowego jak również zaburzeniami płodności.Torbiel krwotoczna w jajniku to forma ciałka żółtego,które jest funkcyjną zmianą w jajniku.Po jajeczkowaniu czyli uwolnieniu się komórki płciowej może mieć miejsce krwawienie z miejsca pęknięcia torebki pęcherzyka Graafa, mniej lub bardziej obfite.Jeśli obfite,to powstaje trobiel krwotoczna,która przeważnie samoistnie się wchłania i w kolejnym cyklu miesięcznym może być już nieobserwowalna.Czasami taka torbiel może powodować ostry ból,wtedy konieczna jest konsultacja ginekologiczna.Torbieli krowtocznej nie można przewidzieć,a zatem tylko postępowanie antykoncepcyjne blokujące jajeczkowanie może zapobiec jej powstaniu.