torbiel Bakera

5 odpowiedzi
badanie Doppler wykazało obecność pod lewym kolanem torbieli Bakera
o wymiarach 37x6 mm
noga boli non stop
co w tej sytuacji należy robić? unikać ruchu? oszczędzać nogę? jak się leczy taką torbiel, dziękuję za odpowiedź
Torbiel Bakera grubości 6 mm z reguły nie daje wyraźnych dolegliwości bólowych. Ból może być związany przebytym pęknięciem torbieli Bakera i zmianami zapalnymi w łydce. Najczęściej jednak przyczyną dolegliwości przy istniejącej torbieli Bakera jest uszkodzenie wewnątrzstawowe, np. tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej. Proponuję: badanie ortopedyczne, USG i badanie MRI kolana, a przy potwierdzeniu uszkodzenia artroskopię.

torbiel Bakera jest objawem niedomogi w stawie kolanowym, należy sprawdzić łąkotki, więzadła krzyżowe, stan chrząstek. Torbiel jeśli jest na stałe może zostać opróżniona w gabinecie lekarskim podczas wizyty (niestety może wrócić). Mechanizm powstawania i opróżniania powinien wytłumaczyć Ortopeda na wizycie
Torbiel jest zwykle niebolesna i raczej w tym przypadku nie jest przyczyna zglaszanych objawów. Szczegolnie tak mała. Konieczne zbadanie przez ortopedę i dalsza diagnostyka. TŚ
Należy poszukać wyjściowej przyczyny jej powstania
Na pewno należy oszczędzać nogę, konieczne jest badanie przedmiotowe które pozwoli ustalić skąd pochodzą dolegliwości bólowe. Jeśli chodzi o torbiel zwykle wykonuje się nakłucie .