tętno spoczynkowe poniżej 40 ud/min

4 odpowiedzi
Witam, od roku intensywnie trenuję sporty wytrzymałościowe, od 2 miesięcy treningi opieram na wskazaniach pulsometru i w ostatnim czasie zauważyłem że moje HR min spada poniżej 40 ud/min, dzisiejszy wynik 39 ud/min, dodam jeszcze że nie miałem nigdy problemów z sercem ani nadwagą, zawsze byłem aktywny fizycznie, chciałem wiedzieć czy niskie tętno jest wynikiem treningów czy to jakaś wada serca, pozdrawiam.
Dzień dobry. Wolny rytm serca jest u sportowca normą , o ile jest to prawidłowy rytm zatokowy. Przy rytmie poniżej 40 na minutę zachodzi podejrzenie o rytm nieprawidłowy, czyli pozazatokowy. Proponuje wykonać EKG i w razie wątpliwości badanie holterowskie. Pozdrawiam. Piotr Salomon.

Witam serdecznie. U osób intensywnie trenujących typowe jest zmniejszenie spoczynkowej częstości rytmu serca nawet do 40 uderzeń na minutę, a w nocy nawet trochę mniej. Zawsze jednak należy sprawdzić czy tak niski puls nie wynika z zaburzeń rytmu lub przewodzenia. Proponuje wykonać spoczynkowy zapis EKG lub jeszcze lepiej calodobowy zapis metodą Holtera EKG.
pozdrawiam
Witam. Najpewniej bradykardia jest wynikiem intensywnego uprawiania sportu. Gdyby współistniała wada serca, wówczas tolerancja wysiłku byłaby ograniczona. Tutaj rozumiem, iż nic takiego nie ma miejsca. Bradykardia u sportowców może być jednak powodem do ograniczenia treningów. Konieczne jest wykonanie Holtera EKG aby w pełni ocenić zachowanie się rytmu serca oraz wykluczenia bloków przedsionkowo-komorowych, które także mogą wystąpić na skutek przetrenowania.
Mimo iż niskie wartości tętna w spoczynku są rzeczą normalną u bardzo dobrze wytrenowanych sportowców w dyscyplinach wytrzymałościowych, proponuję: EKG spoczynkowe, Holter EKG i wizyte u kardiologa z tymi wynikami.