Tętniak tętnicy podobojczykowej

5 odpowiedzi
Witam u mojej mamy podczas doplera tętnic szyjnych stwierdzono w początkowym odcinku tętnicy podobojczykowej prawej poszerzoną tętniakowo tętnice podobojczykową prawą 18mm tk to potwierdził po pół roku było badanie kontrolne i się powiększył do 2cm moje pytanie czy trzeba go już zaopatrzyć wewnątrz naczyniowo tzn lekarz mówi o jakieś rurce plastikowej jakie mogą być powikłania takiego zabiegu udar czy coś.jeszcze czy on jak będzie rósł to pęknie
Po założeniu stentgraftu i wyłączeniu go tętniak przestanie rosnąć. Jeżeli nie zostanie przykryta tętnica kręgowca ryzyko udaru jest niewielka.
Leczenie tetniakow tętnicy podobojczykowej wewnatrznaczyniowo jest bezpieczniejsze niż metodą otwartą.

Jeśli będzie się powiększał to razem ze wzrostem zwiększa się ryzyko pęknięcia.
Zabieg wewnątrznaczyniowy jest bezpieczniejszy od klasycznej operacji.

Wśród najistotniejszych powikłań tego zabiegu można wymienić udar mózgu, krwotok i inne, o których będziecie poinformowani przez lekarza prowadzącego.
Witam. Taki tętniak wymaga zaopatrzenia. Jak pęknie może być kiepsko. Polecam zabiegu wewnątrznaczyniowe ("rurka plastikowa")
Witam
Tętniaki w tej lokalizacji pękają niezwykle rzadko. Tej wielkości tętniaka raczej się obserwuje. Można zacząć rozważać kwalifikację do ewentualnego leczenia zabiegowego jeżeli warunki anatomiczne mogą spowodować trudności w zaopatrzeniu endowaskularnym w przypadku dalszego powiększania się tętniaka.
Pozdrawiam
Witam, przy takiej wilekości nie ma wskazań do operacji czy zabiegu wewnątrznaczyniowego - wszczepienia stentu pokrywanego, wzrost jest niewielki. Tej wilekości tętniaki pękaja bardzo rzadko. Ryzyko zabiegu wewnątrznaczyniowego jest niewielkie. Kontrola USG Doppler za 4 miesiące - ocena wielkości tętniaka. Dobra kontrola ciśnienia tetniczego jeżeli występuje, zaprzestanie palenia papierosów jeżeli mama pali. Pozdrawiam. Tomasz Ciąćka