tętniak aorty serca

5 odpowiedzi
Mam tętniaka aorty serca.Lekarz kardiolog u którego się leczę mówi,że do póki się nie rozwarstwia to jest wszystko ok.operacja będzie jak się zacznie rozwarstwiać.Następną wizytę wyznaczył za rok.Znajomy powiedział mi że powinnam mieć go natychmiast usuniętego bo to jest jak bąba zegarowa jak u jego brata zdjagnozowali tetniaka aorty serca to go ze szpitala nie wypuścili natychmiast miał operację.Zaczęłam się bać i nie więm czy mój kardiolog ma rację czy powinnam zmienić lekarza.
Moment operacji tętniaka nierozwarstwiającego aorty zależy od jego wielkości. Jeśli zbliża się do 5 cm należy operować.

Dzień dobry! Wszystko zależy od wymiarów tętniaka aorty. Ważna jest także jego lokalizacja oraz choroby towarzyszące (np. obecność dwupłatkowej zastawki aortalnej czy genetycznie uwarunkowanego zespołu Marfana). W przypadku ogólnej populacji wartością graniczną dla aorty wstępującej jest wymiar powyżej 5,5 cm stanowiący wskazanie do operacji kardiochirurgicznej (wymiana aorty wstępującej). Znaczenie ma także wywiad rozwarstwienia aorty w rodzinie oraz szybkie narastanie wielkości aorty (> 3 mm/rok). W przypadku pacjentów z zespołem Loeysa-Dietza lub postacią naczyniową (typ IV) zespołu Ehlersa-Danlosa powinno się rozważyć przyjęcie niższych wartości progowych.
Dr n. med. Michał Tomaszewski
KARDIOLOG
specjalista chorób wewnętrznych
Odpowiedź jest niemożliwa bez spotkania z pacjentem, zebrania wywiadów, zbadania go i oceny badań dodatkowych, np. echo lub angio CT. To tak jakby chcieć komuś odpowiedzieć na pytanie w rodzaju: "Mam używany samochód. Czy można nim jeszcze jeździć czy lepiej go wymienić?" - tu tez trzeba przeprowadzić analizę - jaki to samochód, ile ma lat, jaki ma przebieg, jak się nim obecnie jeżdzi, jak często wymaga napraw, jakie są na ogół losy samochodów tej marki, w takim wieku i z takim przebiegiem.
Dzień dobry! Domyślam się, że chodzi o tętniaka aorty, nie ma czegoś takiego jak "tętniak aorty serca". Wskazania do operacji tętniaka aorty zależą od: 1. średnicy tętniaka; 2. tempa powiększania się średnicy aorty; 3. budowy zastawki aortalnej (dwupłatkowa/trójpłatkowa); 4. współistniejącej wady zastawki aortalnej (niedomykalność/stenoza); 5. chorób współistniejących (zespół Marfana). Jak Pani widzi nie znając odpowiedzi na te pytania nie jestem w stanie udzielić Pani odpowiedzi, czy w Pani sytuacji operacja jest w chwili obecnej konieczna.
Tętniak aorty i tętniaki jam serca to zupełnie inne rozpoznania. Rozwarstwienie, to kolejne odrębne rozwarstwienia. W obrębie tętniaków aorty dość rzadko dochodzi do rozwarstwienia. Dokładniej o tętniakach proponuję poczytać na stronie chirurgnaczyniowy.eu
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.