Tętniak Aorty Brzusznej ?

7 odpowiedzi
Witam miałem wykonane USG jamy brzusznej i prosiłbym o jakąś diagnozę/poradę na podstawie tego opisu:
Pęcherz moczowy miernie wypełniony, gładkościenny.Prostata powiększona do wymiarów 52x37mm, jednorodna.Aorta tętniakowato poszerzona na odcinku ok. 5cvm nad podziałem, do wymiaru 43mm z przyściennymi skrzeplinami d/o grubości 6mm, poszerzona tętniakowato T biodrową prawą do 22mm z drobnymi przyściennymi. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdza się.
Pozdrawiam
Witam
Ma Pan tętniaka aorty brzusznej oraz tętniaka tętnicy biodrowej prawej. Jeśli nie ma Pan dolegliwości bólowych jamy brzusznej to są to tętniaki bezobjawowe i wymaga Pan wykonania kontrolnego usg jamy brzusznej oraz oceny przestrzeni zaotrzewnowej za 6 miesięcy. Wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów (o ile Pan pali) oraz kontrola ciśnienia tętniczego.
Pozdrawiam

Trzeba zrobić AngioTK aorty brzusznej. USG nie jest badaniem decydującym w kwalifikacji do leczenia.
Rozmiar tętniaka aorty brzusznej i tętnicy biodrowej nie kwalifikuje się w chwili obecnej do leczenia chirurgicznego. Skrzepliny są naturalnym elementem tętniaka. Proponuję kontrolne badanie USG za 6miesięcy.
Tętniaki aorty i tętnicy biodrowej do obserwacji. Co 6 miesięcy USG duplex.
Wskazane wykonanie AngioCT i ewentualnie do leczenia zabiegowego
Witam, można mówić o tętniaku. Radzę zasięgnąć konsultacji specjalisty chirurgii naczyniowej.
Pozdrawiam
Witam, proponuję angiotomografię aorty brzusznej, tętnic biodrowych i udowych - w celu dokłdnej oceny wymiarów tetniaków i ich morfologii szczególnie tętniaka biodrowego - w USG brak danych która tętnica biodrowa ? po ocenie ewentualna kwalifikacja do zabiegu. Czy to jest pierwsze badanie z oceną tętniaka aorty brzusznej ? Pozdrawiam.