testosteron a erekcja - kontynuacja

1 odpowiedzi
Dzień dobry.
Panie doktorze, uzupełniam poprzednie pytanie o wyniki badań, o których Pan pisał.

Przypomnę, pytanie dotyczyło wpływu poziomu testosteronu i prolaktyny na moje problemy z erekcją, utrzymaniem wzwodu, a także obniżonym libido.

Bieżące wyniki badań:

- testosteron - 383,40 ng/dl (norma laboratorium: min 280,00 - max 800,00) - chyba dość niski...
- prolaktyna (7,22 ng/ml - norma laboratorium: min 2,50 - max 17,00).

Dodam, że inne badania tarczycy są w normie:
TSH (wynik: 3,14 norma: 0,27-4,2)
FT3 (wynik: 3,77 norma: 2,00-4,40)
FT4 (wynik: 16,65 norma: 12,00-22,00).

Ponadto, morfologia w normie, OB 2mm/h, Glukoza 88mg%.

Lipidogram: CHOL 221,80 mg/dl (norma: 0,00-190,00), HDL 57,07 mg/dl, LDL 141,90 mg/dl.

Czy może być to problem hormonalny i warto zgłosić się w pierwszej kolejności do Pana jako endokrynologa, czy lepiej udać się do urologa?

Dziękuję.
Poziom testosteronu podlega wahaniom dobowym i stąd jednorazowe oznaczenie tego parametru nie odzwierciedla w prostym przełożeniu stanu hormonalnego. Ponadto poziom testosteronu wolnego jest lepszym parametrem niż poziom testosteronu całkowitego (który Pan oznaczył). Prolaktyna jest w normie. Zaburzenia gospodarki lipidowej mogą mieć wpływ na zaburzenia erekcji.