Terapia na lęki

5 odpowiedzi
Witam,Od jakiegoś czasu borykam się z lękami i postanowiłem poszukać terapii, stąd też mam pytanie: w jakim nurcie Pani pracuje (psychoanaliza czy terapia behawioralna) oraz ile średnio spotkań przewiduje się na taki problem?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Witam Pana. Widzę, że poszukuje Pan wsparcia w walce z lękami. Zapraszam do zerknięcia w ulotkę, która umieszczona jest na moim profilu- opisuje ona ramowo terapię lęku, którą prowadzę. Być może to Pana zainteresuje jeśli nadal szuka Pan terapeuty. Prowadzę gabinet w Gdańsku.

Witam, pracuję w nurcie terapii poznawczo -behawioralnej głównie w koncepcji REBT (Rational Emotive Behavioral Therapy) oraz CBT (Cognitive Behavioral Therapy). Zmiana w tych podejściach terapeutycznych odbywa się na poziomie myśli, emocji oraz w co najważniejsze na poziomie zachowania. Przeciętnie terapia zamyka się w 10 - 12 spotkaniach wszystko zależy od nasilenia objawów ich specyfiki oraz podatności pacjenta na oddziaływania terapeutyczne. Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu :)
Radek
Pracuje w podejściu psychodynamicznym. Aby określić ilość spotkań, musiałabym wiedzieć więcej - porozmawiać z Panem. Nie ma czegoś takiego jak średnia ilość spotkań, którą mogłabym określić na podstawie tego jednego zdania, jakie Pan o sobie napisał. Pozdrawiam.
Pracuję głównie w nurcie psychodynamicznym, wywodzącym się z psychoanalizy. Spotkania w postaci sesji jednogodzinnych powinny wówczas odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Cóż jest to przedsięwzięcie długofalowe - około dwóch lat. Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski
Witam Pana,

To ważne, że chce Pan sobie pomóc i szuka dobrej dla siebie terapii.

Ja pracuję od 14 lat w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (ang. solution focused brief therapy) – terapia skoncentrowana na osiągnięciu określonego przez klienta celu, a nie analizie problemu czy deficytów, które uświadomiły mu potrzebę szukania wsparcia. Przedmiotem jej zainteresowania nie jest więc przeszłość, a raczej teraźniejszość i przyszłość. O tyle zajmuje się historią życia klienta, o ile można z niej odczytać jego mocne strony, cenne doświadczenia i sposoby radzenia sobie z wcześniejszymi kryzysami. Więcej o tym podejściu może Pan poczytać na wikipedii pod hasłem: terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.

Z założenia jest to terapia krótkoterminowa, ale trudno mi odpowiedzieć na pytanie ile będzie spotkań, bo za mało mam danych.
Zwykle nawet największe lęki nie trwają cały czas bez przerwy (24h/dobę), są okresy kiedy słabną albo wcale ich nie ma. O te lepsze okresy na pewno bym spytała, jak one wygląją, jak Pan się wtedy czuje, co Pan wtedy robi, co pomaga itp aby wzmocnić Pana kontrolę i wpływ na własny stan emocjonalny.

pozdrawiam serdecznie i zapraszam
Agata Czaja-Michaud