Temat dotyczy opisu MR kręgosłupa na odcinku szyjnym. Mam ograniczoną ilość l

1 odpowiedzi
Temat dotyczy opisu MR kręgosłupa na odcinku szyjnym. Mam ograniczoną ilość lekarzy w okolicy, prosił bym o taką wstępną opinię jak źle to wygląda, (diagnoza to wiadomo że tylko na prawdziwej wizycie).
Objawy:
od ok 2 lat Zawroty głowy, w formie niepewnego pijanego chodu, kołysania gruntu pod nogami ustające w pozycji nieruchomej (bez mdłości), lekkie osłabienie nóg z naciskiem na lewą. Z okresowymi przerwami kiedy jest trochę lepiej, wszystko przy wysiłku/dłuższym chodzeniu.
od ok. 1roku z przerwami - silny ból i osłabienie lewego kolana, następnie promieniująco do biodra, od niedawna także lewej ręki i sztywność karku i pogorszenie zawrotów, ogólna poprawa po dłuższym braniu Diclofenaku ale zawroty niezmiennie pozostały.
Neurolog puścił mnie na MR bez kontrastu:
Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Śladowe wypukliny C3/4 i C4/5 migrujące w prawo. Następcze względne stenozy centralne C3/4 i C4/5 z redukcją pośrodkowego wymiaru a-p worka oponowego do 10-11mm. Ponadto w powyższych segmentach stwierdza się niewielkie przewężenie prawych otworów m/k. Poza tym nie stwierdza się istotnych zmian. Nie stwierdza się artropatii. Prawidłowy obraz rdzenia kręgowego. Nie stwierdza się zmian obrzękowych w kośćcu.

Dodam że to przy dużej otyłości którą nareszcie "zwalczam" i stale siedzącym w pracy i na co dzień stylu życia. 128kg/175cm / 29lat

Mam wrażenie że nie ma tragedii z opisu. Ale objawy w szczególności zawroty utrudniają mi bardzo życie, boję się uszkodzić ten odcinek ćwiczeniami. Kierować się w stronę fizjoterapii ? Czy ten opis brzmi tak groźnie? neurochirurg ?
Diagnostykę zawrotów głowy proszę zacząć od laryngologa. I raczej nie mają one nic wspólnego ze zmianami w MRI.
Obraz MRI kręgosłupa sugeruje rehabilitację. Oczywiście by ustalić leczenie i/ub/rehabilitację zawsze należy pacjenta zbadać.