tabletki antykoncepcyjne a diosmina/hesperydyna

13 odpowiedzi
Czy biorac tabletki antykoncepcyjne 'leona hexal' (0,1 mg levonorgestrel, 0,02 ethinylestradiol) mozna zazywac rownoczesnie tabletki 'diosmissal' (diosmina 450mg, hesperydyna 50mg) - 1 dziennie, poniewaz widze, ze tworza mi sie zylaki, co jest rodzinne u kobiet, lekarz ogolny mi to zalecil)
dziekuje za pomoc
Dobry wieczór,
należy sprawdzić w ulotce leków w podpunkcie INTERAKCJE.
Badaniem interakcji pomiędzy lekami zajmują się farmaceuci i farmakolodzy.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Monika Bieniasz

Według mnie można bezpiecznie przyjmować oba te leki razem. Zawsze jednak konieczne jest uważne zapoznanie się z ulotką leków.
Dzień dobry,
Pytanie dotarło do mnie z dużym opóźnieniem. Żylaki nie są przeciwskazaniem do hormonalnej antykoncepcji a na pewno nie dla stosowania leków typu diosmina/hesperydyna które mają jedynie pozytywne działanie na żylaki kończyn. Podsumowując można stosowac oba preparaty łącznie jesli nie wystąpił epizod zakrzepowo-zatorowy.
pozdrawiam
Dr Szczęśniak
Nie jestem specjalistą od antykoncepcji ale Pani pytanie trochę bym odwrócił.Nie chodzi o to czy może Pani brać diosminę przyjmując tabletki antykonceopcyjne hormonalne ale....
Czy obecność żylaków nie jest przeciwwskazaniem do antykoncepcji.Hormonalne leki antykoncepcyjne zwiększają krzepliwość krwi o czym zapewne lekarz przypisujący Panią poinformował.Obecność żylaków zwiększa również ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej.
Powinna Pani zgłosić lekarzowi,który przepisał środek antykoncepcyjny fakt pojawienia się żylaków .I od tego trzeba zacząć.pozdrawiam
jasne. nie ma przeciwwskazań w łączeniu terapii hormonalnej z diosminą:)
Prawdopodobnie tak, lista przeciwwskazań i interakcji znajduje się w ulotkach leków.
Najpierw trzeba by zrobić badanie doppler, czy przypadkiem nie powinna Pani wykonać jakiegoś zabiegu na żylaki (laser, rf, para wodna, flebogrif, skleroterapia ), żeby defininitywnie wyleczyć przyczynę powstawania żylaków. Tabletki można oczywiście brać, tylko one nie leczą przyczyny choroby, tylko łagodzą objawy. Tabletki oczywiście można łączyć z antykoncepcją. Zapraszam na konsultację (USG doppler) do Katowic ;). Teraz z Warszawy jest szybko ;)
Proszę się skonsultować z ginekologiem. Pozdrawiam.
myślę że można ale lepiej zapytać jeszcze ginekologa,który zlecił antykoncepcję
Diomisal jest suplementem diety, nie jest zarejestrowany jako lek, to pierwsza rzecz, którą powinna Pani wiedzieć. Lek ma ściśle zdefiniowaną zawartość substancji i w tego typu preparacie ma Pani pewność, że zawiera tyle substancji czynnej ile producent podaje w charakterystyce leku, co do suplementów nie ma takiego wymogu. Polecam sprawdzenie w ulotce, czy ten preparat może wykazywać jakieś interakcje z lekami, np. antykoncepcyjnymi i będzie Pani wiedziała, czy można te preparaty łączyć. Natomiast, czy ten suplement diety Pani pomoże? To już inna sprawa. Ciężko mi się wypowiedzieć jak u Pani leczyć pojawiające się żylaki (domyślam się, że chodzi o żylaki kończyn dolnych) nie widząc ich i nie przeprowadzając badania. Preparaty diosminy działają wspomagająco w leczeniu niewydolności żylnej, ale podstawą leczenia zachowawczego jest kompresjoterapia, czyli np. stosowanie pończoch o odpowiednim stopniu ucisku oraz modyfikacja stylu życia. Polecam wizytę u flebologa/chirurga zajmującego się chorobami żył, który oceni zaawansowanie żylaków, wykona doppler-USG żył kończyn dolnych i dobierze Pani skuteczną terapię. Pozdrawiam serdecznie!
Proszę z tym pytaniem zwrócić do do chirurga naczyniowego, szczególnie takiego który zajmuje się żylakami.
Ogólnie leki antykoncepcyjne zwiększają zagrożenie zakrzepami żylnymi i to jest ważne w okresie przed- i po operacją. Estrogen i progesteron rozluźniają ścianę naczyń żylnych ale też zatrzymują wodę w organizmie, co stanowi przyczynę zwolnienia przepływu krwi przez żyły. Są to czynniki ryzyka zakrzepów. Nie ma dowodów na to, by tabletki antykoncepcyjne były przyczyną żylaków, ale wydaje się że ich przyjmowanie może nasilać objawy istniejących żylaków.
Aktywnym składnikiem hesperydyny jest kwercetyna - związek, który z posiada wiele zalet: hamuje stan zapalny, wzrost guzów nowotworowych, rozwój zaćmy, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Działanie kwercetyny będzie polegała na zwolnieniu metabolizmu estradiolu (jest w tabletce antykoncepcyjnej) przez wątrobę. Nie ma jednak doniesień, aby w związku z opisywanym mechanizmem - efekt działania estradiolu był zwiększony.
Oczywiście ze względu na żylaki przede wszystkim ważne jest zarzucenie palenia tytoniu, przyjmowanie doustnych naturalnych flawonoidów, pończochy uciskowe na nogi.
tak można nie ma przeciwwskazań
Szanowna Pani,

pytanie, które Pani zadała, leży poza dziedziną mojej specjalizacji. Nie chcę wypowiadać się w sprawach, w których nie czuję się ekspertem, bo rozumiem jak bardzo istotne są dla Pacjentów rzetelne informacje. Polecam natomiast kontakt z chirurgiem naczyniowym, który w sposób kompleksowy odniesie się do Pani problemu.

Z poważaniem,
dr Michał Lewandowicz