Szyna relaksacyjna - problem

Czy to, że po ściągnięciu szyny rano bolą mnie zęby jest sytuacją normalną? Dodam, że potrzebuje dużo siły, żeby ją rano ściągnąć.

lek. dent. Dmytro Sapa
lek. dent. Dmytro Sapa Stomatolog, Ortodonta, Protetyk Warszawa
W tej sytuacji trzeba odwiedzić lekarza prowadzącego, który wykonał szynę.
Udanego leczenia
Dzień dobry, szyna dobrze dopasowana nie powoduje, żadnych dolegliwości bólowych - proszę skonsultować to z lekarzem . Pozdrawiam dr Krecisz
dr n. med. Aleksander Baron
dr n. med. Aleksander Baron Stomatolog, Protetyk, Chirurg Gliwice
NIestety w początkowej fazie uzytkowania szyny jest to mozliwe.
duze znaczenie ma również materiał z którego wykonana jest szyna. jeżeli utrzymuje sie problem, nalezy zglosic sie na kontrole gdyz szyna w zlym ustawieniiu moze zaczac dzialaz jatrogennie --> na nie korzysc...

Pozdrawaiam
AB
Witam!
W pierwszych dniach używania szyny relaksacyjnej mamy wrażenie bólu zębów przypominający ból w pierwszych dniach po założeniu aparatu stałego. Po kilku dniach używania szyny tzn. 6-8 godzin w nocy, wrażenie to znika.
Użycie dużej siły, aby zdjąć szynę jest pojęciem względnym. Trudno odpowiedzieć na to pytanie nie widząc pacjenta.
Szyny relaksacyjne wykonywane są w przypadkach tzw. parafunkcji narządu żucia. W tym przypadku jest to zgrzytanie, bądź zaciskanie zębów. Jest to bruksizm centryczny lub ekscentryczny. Szyna relaksacyjna ma za zadanie zniwelować zaciskanie, zgrzytanie.
Jej zadaniem jest relaksacja mięśni przywodzących żuchwę do szczęki.
Szyny relaksacyjne mają różną budowę, grubość i powinne być wykonywane w tzw. zgryzie konstrukcyjnym, jeśli do objawów parafunkcji dołącza się ból pochodzący ze stawu skroniowo - żuchwowego. Temat stosowania i wykonywania szyn w różnych dysfunkcjach narządu żucia jest bardzo rozległy. Jego dokładne zrozumienie wymaga wiedzy medycznej. Nie sposób online zrozumiale i dogłębnie przybliżyć ten temat.
Zaleciłabym z tego powodu wizytę u Pani/Pana lekarza prowadzącego. Proszę podzielić się z lekarzem swoimi spostrzeżeniami a na pewno otrzyma Pani/Pan wyczerpującą odpowiedź. Proszę na wizytę zabrać ze sobą szynę i skonsultować swój problem. Jest to najlepszy sposób wyjaśnienia swoich wątpliwości. Tymczasem proszę szynę nosić, jak najdłużej w ciągu doby. W przyzwyczajeniu się do użytkowania szyny relaksacyjnej pomaga konsekwencja i czas jej użytkowania.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Wydaje mi się, że powinien się pan/pani zgłosić do lekarza u którego wykonana została szyna, w celu korekty. Pozdrawiam!
Witam, szyna powinna byc dopasowana ale jej ściągnięcie nie powinno sprawiać problemów. Proszę zgłosić sie na wizytę do Swojego lekarza prowadzącego aby sprawdził dopasowanie szyny
lek. dent. Diana Darłowska-Wór
lek. dent. Diana Darłowska-Wór Stomatolog Rzeszów
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie - dopuszczalny jest niewielki ból. Myślę, że można to raczej nazwać dyskomfortem, a nie bólem po ściągnięciu z zębów szyny rano. Trudność ze zdjęciem szyny może być spowodowana tym, że jest dobrze dopasowana do zębów. Proszę umówić się na wizytę do lekarza, który wykonał dla Pani/Pana tą szynę i przedstawić ten problem. Odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa bez wizyty w gabinecie i badania. Pozdrawiam!
lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy Warszawa
Prawidłowe osadzenie szyny można ocenić w gabinecie stomatologicznym. Jest to kwestia oceny klinicznej oraz szczegółowego wywiadu. Czy źródłem bólu są rzeczywiście zęby, czy może stawy. Najlepiej skonsultować bezpośrednio lekarzem ordynującym szynę.
Pozdrawiam, RS
Dzień dobry,
jeżeli jest prawidłowo wykonana szyna, to przejściowo moga boleć zęby i jest to częsty objaw. Po pewnym czasie przestanie to być takie uciążliwe,
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
To zależy z jakiego materiału został ta szyna zrobiona
Witam!
Szyna powinna ściśle przylegać. Jeśli otrzymał Pan niedawno to ból jest normalny. Jeśli to trwa już długo należy zgłosić się do lekarza stomatologa.
Pozdrawiam
lek. dent. Małgorzata Chlebicka
lek. dent. Małgorzata Chlebicka Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy Warszawa
Niestety może występować ból po zdjęciu szyny. To norma. Proponuję troczę skorygować szynę aby nie trzeba było z dużą siłą zdejmować.
Warto szynę skontrolować, czasem lepsza wydaje się być płytka podjęzykowa, ale to już jest zależne od poziomu starcia zębów.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy