Szycie łąkotki

3 odpowiedzi
Jestem miesiąc po szyciu łąkotki, uszkodzenie typu rączki od wiadra, 4 szwy . Ciężko mi się dostać do lekarza prowadzącego, dlatego zadaję pytanie tutaj, ponieważ jestem zaniepokojony. Po jakiś 3 i pół tygodnia czułem się na tyle dobrze, że zacząłem obciążać nogę, chodziłem trochę, tylko żeby sprawdzić kondycję, pare kroków dziennie, jako że nie odczuwałem przy tym dyskomfortu. Nie doznałem żadnego ponownego urazu, ale na następny dzień noga znowu spuchła i ponownie mi się pogorszyło. Teraz po paru dniach odczuwam lekki dyskomfort jakby łąkotka się odzywała, nawet przy chodzeniu o kulach (a już mogłem stawiać kroki bez kul, bez żadnego bólu) czego wcześniej nie było + ogólnie obolała jest noga znowu.

Wizytę pewnie uda się dopiero jakoś za tydzień umówić. Stąd moje pytanie, czy ćwiczyć nogę dalej według zaleceń rehabilitanta, ponieważ przy np. ćwiczeniach takich jak zginanie z gumką noga nie boli, czy raczej się wstrzymać do kontroli? Co jest bardziej prawdopodobne, że to ponowne uszkodzenie łąkotki lub jakieś rozejście się szwu, czy raczej podrażnienie nie do końca wyleczonej jeszcze łąkotki? (miesiąc po urazie).
Dzień dobry!

Najbardziej bezpieczna forma postępowania do odpoczynek, zdecydowane odciążenie operowanej kończyny dolnej (2 kule, zakaz obciążania), okłady z lodu i unikanie zginania kolana. Takie postępowanie ułatwi postawienie właściwego rozpoznania i zaordynowanie odpowiedniego dalszego postępowania w momencie wizyty kontrolnej u ortopedy prowadzącego leczenie.

Warto także zastanowić się i przypomnieć sobie, czy ortopeda leczący Pana kolano pozwolił, czy też nie pozwolił obciążać je masą ciała.

Ćwiczenia, które nie powinny szkodzić w takim niepewnym stanie kolana to te, które nie angażują jego zgięcia i obciążania, czyli np. ćwiczenia mięśni obręczy biodrowej i goleni oraz ćwiczenia izometryczne mięśnia czworoglowego uda.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do zdrowia!

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Łąkotka goi się bardzo powoli pierwszy zrost ( około 3 miesięcy) następnie jest okres przebudowy trwający nawet do 2 lat. Szwy utrzymują się około 2 lat następnie ulegają wchłonięciu. Z wywiadu kolano zostało przeciążone. Proszę je oszczędzać w miarę możliwości szybko na wizytę- najlepiej do operatora ( ma najlepszą oriętację na temat stanu kolana podczas zabiegu).
Po szyciu łąkotki zawsze zalecam na okres 6 tygodni noszenie ortezy, którą pacjent zdejmuje tylko do rehabilitacji, oraz chodzenie o kulach. Chodzi o to, aby szwy się nie "rozeszły" i doszło do zrostu łąkotki. Dopiero po tym okresie pacjent stopniowo wraca do pełnej aktywności fizycznej już bez ortezy. U Pana należy przeprowadzić diagnostykę na obecność krwiaka w stawie (badanie fizykalne, usg) i ocenić czy nie doszło do uszkodzenia szwów.

Eksperci

Anna Krześniak

Anna Krześniak

Ortopeda, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Warszawa

umów wizytę
Michał Przybył

Michał Przybył

Ortopeda, Ultrasonografista, Lekarz sportowy

Łódź

umów wizytę
Krzysztof Stączek

Krzysztof Stączek

Ortopeda, Chirurg

Kraków

umów wizytę
Michał Bartoszewicz

Michał Bartoszewicz

Ortopeda, Ultrasonografista

Otwock

umów wizytę
Maria Sztiller

Maria Sztiller

Anestezjolog

Aleksandrów Łódzki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących: operacja łąkotki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.