Szybko pogarszający sie wzrok w młodym wieku

5 odpowiedzi
Dzień Dobry, mam 25 lat, noszę okulary od 11 roku życia i wada stopniowo się pogarsza począwszy od -1 i -1,25 do -2,5 i -2,75 obecnie, od roku pracuje w biurze co jest związane z pracą przy komputerze i w przeciągu ostatniego pół roku zauważyłam szybkie pogarszanie się wzroku i już dwukrotnie zmieniałam szkła i spowrotem źle widze. Okulista stwierdził problemy z akomodacją oka i górną granicę ciśnienia w oczach i że należy się do tego przyzwyczaić. Obecnie znów dużo gorzej widze, mam problem z przeczytaniem nawet dużych liter na bilbordach a minęło zaledwie trzy miesiące od zmiany szkieł na mocniejsze. Nigdy nie miałam takich problemów. Czy to możliwe, żeby od pracy przy komputerze tak szybko pogarszał sie wzrok, może jest to przyczyna niewykrytej choroby?
Zapraszam na badanie - konieczne jest porażenie akomodacji, ozena rzeczywistej refrakcji i zakresu akomodacji.

Problem postępującej krótkowzroczności jest zagadnieniem z którym współczesna okulistyka nie poradziła sobie jeszcze. Jednak w większości przypadków spotykam sie z czynnościowo uwarunkowaną krótkowzrocznością u podłoża której leży tryb "pracy" i jej intezsywność. Dominująca w naszym życiu aktywność codzienna obejmuje obszar od 35 cm do 1,5 m. Oko przyzwyczajając sie do napięcia akomodacji, która umożliwia ostre widzenie w tym obszarze nie rozluźnia tego napięcia do dali i w efekcie pojawia sie "sztuczna", "czynnościowa" krótkowzroczność. Sposoby walki z tym zjawiskiem to robienie przerw w długotrwałej pracy do bliży, wspomaganie tej pracy słabszymi okularami, aż wreszcie zmiana trybu pracy lub stosowanie kropli rozluźniających akomodację w czasie dni wolnych. Mowa tu o skurczu akomodacji. By go wykryć trzeba zwrócić się do specjalisty.
Inne przypadki to już prawdziwa wada postępująca i tu tylko korekcja wzroku jest drogą do dobrego, ostrego widzenia.
Witam , w Pani wieku wada krótkowzroczna pogarsza się rzadko. Radziłabym zgłosić się powtórnie do okulisty ,być moze jest jakiś inny problem, sama praca z komputerem nie powinna dawać takiego pogorszenia widzenia
Pierwsza sprawa,ważne żeby wada wzroku była sprawdzana po porażeniu akomodacji(podanie 1%sol.Tropicamid).Górna granica ciśn. czyli 20-21 mmHg jeszcze o niczym nie świadczy.Trzeba zbadać dno oka i ewentualnie zrobić pole widzenia i SOCT jaskrowe.Pozdrawiam.
Jesli komputery ( monitory) byly by szkodliwe dla wzroku,producenci byli by zobowiazani do dostarczenia okularow ochronnych...
Jak wygladała refrakcja po kroplach wyjsciowo, czy wada byla korygowana do calosci, czy pozostawiono w przeszlości tz wade reszkową... jak wyglada obecnie refrakcja po porażeniu akomodacji oraz czy nie rozwija sie zaćma, ktora moze powodowac narastającą krótkowzroczność, oczywiście zakres akomodacji i konweergencji tez jest istotny.
Przez komputer... niestety nie pomoge :)