szumy uszne w ciąży

7 odpowiedzi
Witam,

Jestem w 4. miesiącu ciąży i od kilku dni dokucza mi szum w uchu prawym. Zaczęło się od „dzwonienia” podczas gdy coś mówiłam lub słyszałam jakiś hałas, obecnie jest to „ciągły sygnał”. Miewałam już dawniej takie kłopoty, słuch miałam badany i był zawsze w porządku. Nie towarzyszyło temu zapalenie ucha (miałam jedynie raz, w dzieciństwie, ale tylko wtedy był ból). Na te piski stosowałam zwykle z powodzeniem Verhist + Biotropilem. Wiem, że obecnie nie mogę ich zażywać. Czy jest jakikolwiek sposób na te dolegliwości czy po prostu czekać? Boję się, żeby się to nie rozwinęło w coś poważniejszego.
Czy jeśli to coś z szyją to pomocna będzie fizjoterapia? Czy są może jakieś ćwiczenia czy metody, aby poprawić ukrwienie, jeśli to jest przyczyną "dzwonienia" w uchu?

Uprzejmie proszę o fachowe porady
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Proszę zapyta się swojego laryngologa o celowość stosowania sterydów donosowych, albowiem Pani dolegliwości mogą by następstwem nieżytu trąbki słuchowej.
Pozdrawiam,\Prof. A> Krzeski

Witam
Może rzeczywiście spróbować pomocy u rehabilitanta- fizjoterapeuty (jeśli przyczyną okazałyby się problemy z kręgosłupem szyjnym); diagnostykę prtzyczyn szumow usznych warto przeprowadzić w Poradni Szumow Usznych lub ewentualnie w Poradni Audiologicznej
Pozdr
Stanisław Nitek
W 4 miesiącu ciąży nie wolno robić żadnych badań radiologicznych, ale może Pani zrobić USG doppler tętnic szyjnych. Leków raczej też proszę nie brać, chyba, że ginekolog wyraźnie powie, że można. Pozdrawiam.
proszę mierzyć sobie cisnienie ( szum może mieć związek z jego obniżeniem a więc pogorszeniem przechodzenia subst, odzywczych i tlenu do kom. słuchowych wewnetrznych) . jeśli tak to trzeba dużo pić zwłaszcza elektrolitów i cukrów .
Witam serdecznie,
Czy były wykonywane badania audiologiczne - Audiometria tonalna oraz impedancyjna?
Być może problem tkwi w czasowo niedrożnej trąbce słuchowej?
Pozdrawiam.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Szanowna Pani,
Oczywiście w ciąży wymienionych preparatów nie należy przyjmować. Proszę jednak wykonywać ćwiczenia kręgosłupa szyjnego (zginanie, odchylanie, ruchy obrotowe), a najlepiej zalecone ćwiczenia przez fizjoterapeutę, w tym terapia manualna. Można również rozważyć na 1-3 miesięcy terapię miłorzębem japońskim 2x120mg
Witam, przyczyn szumów ( do ktorych należą piski, buczenia i iine subiektywne odczucia) to skomplikowany problem diagnostyczno - leczniczy. Niestety bez zbadania pacjenta nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na nurtujące Panią pytania. Zapraszam na konsultacje.