Szóstka prawa dolna leczona kanałowo

8 odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące zęba( dolna prawa szóstka) który przechodził leczenie kanałowe 4 lata temu po 6 miesiącach poprawka u innego dentysty okazało się że jeden kanał był nieoczyszczony. Po 3,5 roku od powtórnego leczenia postanowiłem zrobić na tym zębie wypełnienie typu onlay zabieg był podzielony na 3 spotkania. Na pierwszym spotkaniu odbyła się konsultacja odnośnie wcześniejszego wypełnienia kanałów z endodontą ( ocena: stan wypełnienia kanałów w porządku) oraz oczyszczenie zęba z starego nieszczelnego wypełnienia. Drugi dzień wypełnienie wkładem z włókna i założenie opatrunku. Ostatnia trzecia wizyta po 2 tygodniach (przymiarka i montaż wypełnienia onlay). Od tego czasu minęły około 2 miesiące przez pierwsze 2 tygodnie od założenia onlay miałem lekkie krwawienia na linji 5-6 z dziąsła przy czyszczeniu nicią dentystyczną które z czasem ustały od czasu do czasu po posiłkach odczuwam dyskomfort w postaci lekkiego bólu( nie jest to ból pulsacyjny ). Z początku te bóle były rzadkie raz na dzień a teraz jak nie umyje zębów i nie przepłuczę( sodą oczyszczoną lub listerine ) to praktycznie po każdym posiłku czasem od razu czasem po 1-2h po posiłku. Jerzykiem wyczuwam lekką krawędź od strony piątki po wewnętrznej stronie. Szóstka z wypełnieniem onlay podczas opukiwania przed zastosowaniem sody po posiłku daje lekkie odczucie bólowe na granicy wyczuwalności, dyskomfort i odczucie nasila się lekko po posiłkach, zaś po sodzie oczyszczonej zanika. Dodam że w 5 mam dość duże wypełnienie, ząb testowany zimnem po jednej stronie nie dawał odczuć bólu na zimno(5 koło tej 6). Proszę o poradę.
Niestety jest zbyt dużo czynników składających się na odczuwane dolegliwości. Bez aktualnego zdjęcia RTG oraz bez badania Pacjenta nie będę w stanie poradzić nic konstruktywnego. Zapraszam na konsultację. Pozdrawiam.

Prosze zrobić zdjęcie kontrolne rtg tej okolicy poprosić o interpretacje dentystę i sprawdzić szczelność wypełnień tej okolicy
Na podstawie sygnalizowanych objawów można podejrzewać istnienie braku właściwego punktu stycznego z zębem 45 lub niewłaśiwego przejścia onlaya w tkanki zęba po stronie językowej . Sugeruję zgłosić się do lekarza , który cementował onlay celem sprawdzenia ewentualnych nieprawidłowości . Pozdrawiam .
Myślę że może mieć Pan stan zapalny przyzębia przy onlay'u,nie wykluczone tez że coś jest nie tak z piątką,pozdrawiam
Witam!
W takich przypadkach pacjent powinien się zgłosić do autora pracy. Nie ma nic złego w tym, że obserwuje Pan niepokojące objawy i zamierza Pan je zgłosić do lekarz specjalisty stomatologa, który Pana leczył. Zostanie Pan zapewne zbadany a Pan będzie mógł osobiście zgłosić zastrzeżenia.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry,
przede wszystkim zaczęłabym od wykonania zdjęcia rtg zarówno 5 jak i 6 , miałabym wtedy jakiś punkt odniesienia. Otrzymane od Pana informacja są wyczerpujące, ale nie pozwalają mi w sposób jednoznaczny stwierdzić skąd pojawiają się opisane dolegliwości.
Najkorzystniej byłoby udać się na wizytę stomatologiczną, wykonać rtg i dopiero wtedy zastanowić się nad przyczyną dolegliwości.
Pozdrawiam
lek.stom. Agnieszka Szlendak
Dzien dobry,
niestety nie jest to porada, którą można udzielic bez badania zębów i ceny radiologicznej.
Witam, jedyną poradą jaką mogę zaproponować to wizyta kontrolna u lekarza, u którego był wykonany onlay.Należy skontrolować szczelność wypełnienia.Być może konieczna jest korekta.Pozdrawiam.