Systematyczna wysoka gorączka u dwulatki

8 odpowiedzi
Witam.
Moja dwuletnia córka ma wysoką gorączkę średnio raz w miesiącu z dziwną regularnością. Nie występują przy tym żadne inne objawy. Były robione badania moczu i morfologia i nic nie wykazały. Nie wiem co robić... Dostaliśmy skierowanie do immunologa, ale dostępny termin to kwiecień 2017. Badanie mamy zaplanowane ok. dwa tygodnie przed wizytą i mam dylemat. Czy zrobić teraz badania i sprawdzić czy wyjdą złe czy dobre wyniki? Przecież jeśli będziemy czekać do kwietnia z badaniami a okaże się, że nie tu jest problem?
Myślę , że problem wymaga uwagi zapraszam na wizytę

witam ,warto już zrobić badania,pokazać je pediatrze a w razie znacznych odchyleń lekarz pokieruje dalej,grażyna paszkowska
Zdecydowanie zgadzam się z Państwem, że przy regularnych stanach gorączkowych diagnostyka powinna zostać zrobiona jak najszybciej. Regularność objawów, może sugerować np. infekcję pasożytniczą (związana z cyklem rozwojowym pasożyta). Na pewno badania należałoby rozszerzyć (min o CRP), ważne również jest, czy badania krwi i moczu były robione w czasie objawów. Powtórka badań w czasie gorączki (morfologia z rozmazem, CRP, mocz b.og) - jak najbardziej tak, ale z kontrolą lekarza pediatry.
tak proszę zrobić, to niepokojący objaw
Witam.Faktycznie trudna sytuacja
Czy było robione CRP i proteinogram oraz posiew moczu?.Szczególnie w chwili gorączki?
Przyczyn gorączki jest bardzo wiele, ale najczęściej gorączka u dziecka jest spowodowana infekcją. Nie napisano jak wysokie są to gorączki i jak długo się utrzymują, czy dziecko chodzi do żłobka?Regularność może być przypadkowa, ale może to być także nawrotowa gorączka, w której regularność jest jedną z cech charakterystycznych...Badania morfologia, CRP i bad. og. moczu należałoby wykonać w trakcie kolejnej gorączki a nie w przypadkowym terminie. Wizyta u immunologa też się przyda i wykonanie badań w tym kierunku nie zaszkodzi.
Pytanie należy do trudnych. Zespoły gorączek nawrotowych są trudne w diagnostyce bo często nie wystarczy pobrać ogólnodostępne badania laboratoryjne by je rozpoznać, zebranie dokładnego wywiadu jest w stanie bardzo przybliżyć do rozpoznania, ale informacje, które Pani podaje są stanowczo zbyt podstawowe.nie należy też zapominać o wykluczeniu innych, ciężkich chorób, które mogą mieć taki początek. Trudno na pytanie odpowiedzieć, bo chorób przebiegających z cykliczne gorączką i potencjalnie skąpoobjawowo z innych układów jest naprawdę wiele, nie da się rozsądnie tak zwyczajnie napisać.
Pytanie jak długo trwa gorączka, jak wysoka? Czy w badaniu przedmiotowym nie ma żadnych odchyleń u dziecka np powiększone węzły chłonne, jakie badania miała Pani zlecone- przydałoby się CRP, rozmaz, kał na pasożyty, badania w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii, zakażenia EBV, boreliozy- nie wiem jakie badania zlecił lekarz- te o których piszę zrobiłabym w najbliższym czasie. Należy też rozważyć następnej kolejności wizytę u reumatologa. Powodzenia.