Syn ma 2 lata. Byliśmy z nim w poradni chirurgii dziecięcej że względu na zapalenie napletka. Po sko

1 odpowiedzi
Syn ma 2 lata. Byliśmy z nim w poradni chirurgii dziecięcej że względu na zapalenie napletka. Po skończonym leczeniu Pani doktor przepisał nam maść Diprolene ze względu na wąskie ujście. Po przeczytaniu ulotki jestem przerażona informacjami o skutkach ubocznych ( może dojść do zahamowania czynności osi podwgorze-przysadka-kora nadnerczy (...) w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju)oraz że można ją stosować od 12 r.ż.!! Czy ta maść dla takiego malucha jest bezpieczna? Czy może lepiej zmienić na inną i jaką?
Dzień dobry.
Jak najbardziej można u dziecka, nawet małego, stosować maść ze sterydem. Działanie jest miejscowe, a właśnie jednym z dzialań niepożądanych jewt zwiotczenie i rozciągnięcie skóry napletka. Firmy farmaceutyczne w ulotkach umieszczają wszystkie, nawet potencjalne skutki uboczne leku. Aby zahamować oś podwórze - nadnercza trzebaby taką maść sterydową jeść i to przez kilka dni pod rząd, przy miejscowym zastosowaniu taka komplikacja nie grozi.