Swędzenie skóry głowy i reszty ciała

1 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałam zapytać o możliwą przyczynę swędzenia jednocześnie skóry głowy, jak i reszty ciała? Nie mam jednocześnie żadnych widocznych objawów, skóra wygląda całkowicie normalnie. Na początkowym etapie swędzenie występowało głównie wieczorami i w nocy, ostatnio jednak swędzi też w ciągu dnia. Dodam też, że jako nastolatka miałam zdiagnozowane azs na dłoniach, jednak tym razem nie wyglądają one na chore. Z góry dziękuję za pomoc.
Witam. Nie wiem nic na temat Pani wieku , a to dość istotna sprawa. Świąd miewa wiele różnych przyczyn związanych tak z chorobami skory jak i schorzeniami ogólnoustrojowymi. Bywa też rewelatorem schorzeń onkologicznych. Wspomniane przez Panią AZS oczywiście należy poważnie brać pod uwagę , gdyż jest to genetycznie uwarunkowane zapalne schorzenie skóry związane z tzw. defektem ektodermalnym. Mówiąc po ludzku istnieje niedobór pewnych składowych płaszcza lipidowego, co w efekcie skutkuje suchością ,która powoduje i nasila świąd. Do wykrycia bądź przybliżenia rozpoznania należy wykonać szereg badań ,których oczywiście nie da się zlecić przez internet.Należy przeprowadzić szczególowe wywiady chorobowe dotyczące każdego aspektu życia ( praca, nawyki, hobby,inne schorzenia, leki itp) bowiem świąd może występować w związku z niewydolnością nerek, wątroby, zaburzeniach funkcjonowania tarczycy , innych zaburzeniach endokrynologicznych ( np. okres około i pomenopauzalny).Może też mież tło psychopochodne ,niestety chyba najtrudniej wykrywalne bo po wykluczeniu wielu innych przyczyn. Oprócz badań dodatkowych dotyczących mozliwych ,uprzednio wymienionych przyczyn często bywa konieczne przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki alergologicznej. Mogę jedynie zaproponować wizytę i rozpoczęcie długiej drogi w poszukwaniu przyczyny bądź przyczyn , gdyż często świąd ma pochodzenie wieloprzyczynowe.Pozdrawiam