Suplementacja wit. D a biegunki i ból brzucha

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od kilku miesięcy borykam się z przewlekłym zmęczeniem. Podczas badań krwi poziom mojej witaminy D3 wyniósł 9 ng/ml, więc lekarz zlecił mi suplementację wit. D w wysokości 2 x 2000 jednostek dziennie. Oprócz tego mam przyjmować magnez (biorę w tym czasie co wit. D) oraz wapń (biorę osobno raz dziennie). Niestety od dwóch tygodni zauważyłam bardzo uciążliwe bóle brzucha i biegunki o bardzo jasnym, nienaturalnym niż zazwyczaj kolorze. Gdy zmniejszyłam dawkę wit.D do 2000 jednostek dziennie zdaje się, że trochę się poprawiło, ale bóle wciąż są. Czy witamina D może tak działać na występowanie biegunek czy też to zupełnie niezwiązany z tym objaw, który wypadałoby zbadać? Z góry dziękuję za informację.
Gdyby łączyć biegunkę z suplementacją należałoby wziąć pod uwagę przedawkowanie wit D i związane z tym objawy. Nie podaje Pani od jak dawna przyjmuje wit. D oraz w jakich dawkach magnez i wapń. Jeśli leczy się Pani od dłuższego czasu, celowa byłaby kontrola poziomu wit D. Niezależnie o powyższych, jeśli od dwóch tygodni ma Pani biegunkę i bóle brzucha, zachęcam do niezwłocznej konsultacji lekarskiej z badaniem i zebraniem szczegółowego wywiadu.

Witam,
Proszę koniecznie udac się do swojego lekarza rodzinnego.
Należy wykluczyć inne przyczyny dolegliwości niż uplementacja.
Przy poziomie 9 ng/ml - 4000j Witaminy D, to zdecydowanie za mało.
Moim zdaniem przyjmowanie wapnia jest bezcelowe. Proszę przyjmowac wapń w pozywieniu. Witamina D sama poprawi stężenie wapnia.
Prosze nie czekać z diagnostyka dolegliwości bólowych brzucha i nie leczyć się przez internet.
Pozdrawiam.
Piotr Niedziałkowski
W swojej praktyce nie spotkałem się z biegunkami po stosowaniu vit D3 nawet w dużo, duzo większych dawkach, niż te pobierane przez Panią. Jeśliby w ogóle podejrzewać o cokolwiek Vit D, to ew. należałoby rozważyć konkretny preparat, który Pani przyjmuje, bo może nie sama witamina, ale któryś ze składników może drażnić Pani przewód pokarmowy. Vit. D3 proszę oczywiście przyjmować do posiłków. Zdecydowanie bardziej podejrzany o prowokowanie biegunek jest magnez- nie pisze Pani jaki preparat przyjmuje, ale najbezpieczniejsze są preparaty zawierające cytrynian magnezowy, i też należy je przyjmować do posiłków, nie na czczo.
Pozdrawiam.