Stwierdzono u mnie rozdarcie łąkotki świeże poprzez badanie mechaniczne, stwierdziło to dwóch ortope

Stwierdzono u mnie rozdarcie łąkotki świeże poprzez badanie mechaniczne, stwierdziło to dwóch ortopedów. Skierowano mnie na rehabilitację. Ból po miesiącu minął, jednak nie mogę doprostować kolana, kuleję. Ortopeda oraz rehabilitant mówią, że to kwestia czasu, jednak ja zastanawiam się czy taka sytuacja nie kwalifikuje kolana do operacji? Nie zostałam skierowana na usg ani rezonans - zarówno ortopeda jak i fizjoterapeuta mówią, że nie ma zupełnie konieczności i że rehabilitacja wystarczy. Co mam robić? Zaufać czy szukać innego lekarza?

1 odpowiedź


Dzień Dobry! Rozumiem Pani wątpliwości, są one jak najbardziej słuszne. Badanie kliniczne (czyli fizykalne) służy jak najbardziej do rozpoznania uszkodzenia łąkotki. Każdy uraz, z podejrzeniem uszkodzenia łąkotki wymaga diagnostyki MRI (ewentualnie USG)! Potwierdzone uszkodzenie łąkotki wymaga, z niewielkimi wyjątkami, leczenia artroskopowego~, czyli endoskopii stawu. W trakcie takiego zabiegu można naprawić (zeszyć) uszkodzoną łąkotkę. Brak pełnego wyprostu stawu kolanowego to bardzo niepokojący objaw, świadczący o zablokowaniu mechanicznym stawu, np. przez przemieszczoną łąkotkę. Wymaga on bezwzględnie interwencji zabiegowej przywracającej prawidłowe anatomiczne stosunki w stawie kolanowym. Łącze wyrazy szacunku. Dr Paweł Sokołowicz

Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online

Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.