Stwierdzono u mnie chondroptie l stopnia, strasznie mi strzelają kolana i odczuwam częste bóle kolan

4 odpowiedzi
Stwierdzono u mnie chondroptie l stopnia, strasznie mi strzelają kolana i odczuwam częste bóle kolan. Kilka miesięcy temu byłem u ortopedy i polecił mi zastrzyki z kwasu hialuronowego. Mam pytanie odnośnie jaki produkt najlepiej wybrać, sporo czytam na internecie ale wolę zasięgnąć opinii fachowców. Wyczytałem ,że te dwa środki są najlepsze( synvisc one, synocrom forte). Z góry dziękuję za pomoc.
Czy to brak leku w Twoich kolanach jest przyczyną chondropatii, słyszalnich trzasków i bólu?
Cała rzecz rozbiega się najwyraźniej o to, że proponowane postępowanie jest "leczeniem"objawu. Czy ktokolwiek w racjonalny sposób wytłumaczył ci działanie i pochodzenie sił przyczyniających się do Twoich objawów? Jeśli nie to dalej nie masz prawidłowej diagnozy a tym samym proponowane leczenie jest raczej życzenie niż poparte wnioskowaniem klinicznym. Poszukuj fizjoterapeuty i/lub osteopaty pracującego globalnie. W moich pozostałych odpowiedziach znajdziesz pomocne hasła przy wyborze danego specjalisty.
Pozdrawiam,
Daniel

Dzień dobry,

należy odwiedzić fizjoterapeutę pracującego manualnie z narządem ruchu, ten dokona oceny funkcjonalnej i biomechanicznej ciała i zaproponuje sposób leczenia. Chondropatia jest z reguły wynikiem zaburzeń w biomechanice ciała. Fizjoterapeuta sportowy powinien sobie poradzić ze zlokalizowaniem słabych punktów i ich wyeliminowaniem. W pierwszym stopniu są największe szanse na zatrzymanie procesu degeneracji i pozytywnej odpowiedzi organizmu na stymulowanie do regeneracji chrząstki. W tym przypadku będzie to mozolna praca, szczególnie samego pacjenta. Jeżeli nie reaguje Pan na leczenie pomocne może być wykonanie rezonansu magnetycznego wysokiej rozdzielczości w celu upewnienia się, czy ew. ubytki w chrząstce nie są zbyt duże i nadają się do rekonstrukcji. Nie należy lekceważyć tego stanu oraz na własną rękę próbować ćwiczyć, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż tylko nieprawidłowe wzorce zostaną pogłębione i utrwalone przez niewłaściwe dobranie i samo wykonywanie ćwiczeń. W przypadku leczenia chrząstki stawowej należy podjąć wszelkie możliwe sposoby leczenia zaczynając od właściwej dla tego schorzenia diety i kompleksowej fizjoterapii wraz zabiegami fizykalnymi. Sama chrząstka niestety bardzo kiepsko i długo się regeneruje, jednak należy „o nią walczyć” ze wszystkich sił i możliwymi środkami, również kwasem hialuronowym. Sam kwas, jednak jest tylko „wspomaganiem objawowym” i na pewno nie leczeniem przyczynowym. Niestety a może i stety nie ma opcji diagnozowania i leczenia bez spotkania z pacjentem.

Z poważaniem,
Marcelin Korycki
Dzień dobry. Według przedstawionego zapisu przedstawione są objawy, bez postawionej diagnozy. Ażeby rozpocząć leczenie, należy rozpoznać przyczynę występujących dolegliwości. Dopiero wtedy można zastosować leczenie przyczynowe i zastosować odpowiednie leczenie przeciwbólowe. W razie potrzeby zapraszam na konsultację.
Jeżeli zaostał Panu zaproponowany zastrzyk z kw. hialuronowego przez ortopedę myślę, że zostało to dopasowane do stanu klinicznego, przyczyn oraz zamierzonych wspólnie z lekarzem celów. Więc nie zgadzam się z przedmówcami. Iniekcja przynosi dość szybką poprawę miejscową. Ja osobiście dużo pracuję w oparciu o te preparaty i jestem, tak samo jak moi pacjenci zadowolony z efektów. Dobór preparatu zależy Pana masy, objętości stawu, aktywności sportowej i możliwości finansowych. Osobiście polecam Synvisc ONE, Biolevox HA One, Biovisc Single Plus, Noltrex