Strzykanie w kolanie, czy jest to poważny objaw?

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Przygotowuję się do biegu górskiego, więc dużo biegam oraz ćwiczę mięśnie nóg na siłowni. Kilka dni temu zauważyłem, że przy przysiadzie słychać chrupanie w prawym kolanie. Nie czuję bólu, jednakże prawa noga jest jakby bardziej „odczuwalna”. Czy jest to poważny objaw? W związku z powyższym jest szansa, że wystartuję w biegu?
Witam,
samo "chrupanie", któremu nie towarzyszą objawy bólowe, nie jest przeciwwskazaniem do startu. Jednak warto by przeprowadzić diagnostykę, aby sprawdzić co jest jego przyczyną i wykluczyć uszkodzenie stawu. Życzę powodzenia w zawodach.
Pozdrawiam

"Chrupanie w kolanie" to zazwyczaj odgłos ocierającej, uszkodzonej chrząstki w stawie rzepkowo-udowym - czyli albo na rzepce, albo na kości udowej, z którą rzepka pracuje. Jeśli nie boli, to pewnie nie będzie problemu aby wystartować. Warto jednak byłoby zbadać "to chrupanie" i pewnie wykonać badanie rezonansem magnetycznym. W biegu górskim chrząstki na pewno zostaną przeciążone, a jeśli wykazują już uszkodzenie, to może się ono znacznie pogłebić.
należy ocenić stan w gabinecie ortopedycznym poprzez zbadanie kolana
Mogą to być objawy związane z dużym napięciem m.prostego uda. Napinając się przypiera rzepkę do kości udowej i dlatego w czasie zginania może być słyszalny dźwięk tarcia. Może to być także związane z skróceniem mięśni kulszowo-goleniowych lub bocznym torem rzepki.
Bez zbadania pacjenta trudno postawić diagnozę