Stres, lęki

5 odpowiedzi
Dzień dobry, w nowy rok zażyłam narkotyk psychoaktywny, który spowodował, że na kilkanaście godzin doznałam silnych stanów lękowych. Nigdy nie miałam problemów z używkami, więc to była jednorazowa sytuacja, której strasznie żałuje. Po tym wszystkim przez kolejny tydzień lęki utrzymywały się. Rozpoczynały się rano, trwały po kilka godzin, przechodziły na 2/3h i znowu wracały. Dopiero wieczorami następował całkowity spokój. Udałam się z problemem do psychiatry, gdzie dostałam receptę na Parogen oraz Afobam. Po dwóch tygodniach byłam już sobą i zapomniałam o problemie.
3 sierpnia, nagle i bez większego powodu wpadłam w rozpacz a następnie ogarnęło mnie przerażenie. Poczułam, że problem znowu wraca. Przez to codziennie czuje ogromny stres, z którym nie daje sobie rady. Nie są to już tak silne stany lękowe jak wtedy, tylko bardzo silny stres. Ciężko mi funkcjonować z uczuciem ciągłego niepokoju, który teraz mi towarzyszy, w zasadzie bez powodu. Boje się, że to nie minie i nie dam sobie z tym rady. Znowu dostałam zalecenie, aby brać Parogen. Mija trzeci dzień od brania leku, a ja czuje się coraz gorzej. Chciałabym wiedzieć, czy to normalny proces i czy leki zostały dobrze dobrane? Nie wiem co mi jest i bardzo się tego boje.
Witam, Parogen czyli paroksetyna, podobnie jak większość leków przeciwdepresyjnych, zaczyna działać przeciwlękowo dopiero po upływie 2-4 tygodni systematycznego stosowania i dość dobrze sprawdza się w leczeniu większości zaburzeń lękowych. Ponadto, nierzadko przy rozpoczynaniu terapii paroksetyną pojawiają się działania niepożądane, a jednym z nich może być wzmożenie niepokoju - większość tego rodzaju działań niepożądanych ma charakter przejściowy. Tym niemniej, w razie istotnego pogorszenia stanu zdrowia, należy skontaktować się z lekarzem, aby w razie potrzeby zwerfikować sposób prowadzenia terapii. Pozdrawiam, PR

Efekty stosowania Progenu mogą pojawić się dopiero po kilku - kilkunastu dniach stosowania! Nie dziwota, że jeszcze nie odczuwa Pani poprawy. Proponuję raz jeszcze udać się do lekarz, może dodanie Afobamu lub inneg leku przeciw lękowego przyśpieszy pojawienie się poprawy?
Reakcje organizmu na narkotyk mogą pojawiać się nawet i kilka miesięcy po zażyciu środka psychoaktywnego, więc być może obecne lęki są właśnie taką reakcją. Może to być również zaburzenie niezależne od zażycia narkotyku. Jak rozumiem, obecnie Parogen przepisał Pani również psychiatra. Po zażyciu Parogenu, jak również innych leków przeciwlękowych czy przeciwdepresyjnych można poczuć się źle przejściowo, potem to mija i lek rozpoczyna swoje pozytywne działanie. Gdyby objawy utrzymywały się dłużej, czyli np. 10 dni, powinna to Pani zgłosić swemu psychiatrze, on zdecyduje, czy ma Pani nadal brać Parogen, czy zmienić go na inny lek.
Zdarza się że epizody lękowe po środkach psychoaktywnych powracają . Pierwsze tygodnie stosowania Parogenu bez osłony Afobamu mogą powodować przejściowe nasilenie objawów. Czas leczenia i rodzaj leku powinna Pani ustalić z lekarzem prowadzącym.pozdrawiam Piotr Znamirowski
Z tym pytaniem należy udać się do swojego lekarza prowadzącego. On jest najlepszym adresatem Pani pytania, chociażby z powodu tego, że najlepiej zna Pani problem.