Stres a problemy w szkole

6 odpowiedzi
Witamy bardzo serdecznie. Nasz dziewięcioletni syn nie radzi sobie z pisaniem. W szkole nie chce przepisywać z tablicy, nie nadąża także z robieniem zadań na lekcji. Wynikiem tego jest "góra" prac domowych, które musi uzupełniać po przyjściu ze szkoły. Boję się, że w 4 klasie - gdy pojawiają się nowi nauczyciele - będzie jeszcze gorzej. Robimy badania pod kątem dysleksji i dysortografii ale wydaje mi się, że problemy z nauką mają też źródło w stresie i błędnym kole, które zaczyna przypominać nauka naszego syna. W szkole jest lubiany, ma mnóstwo kolegów, wskaźnik WISC-R wyszedł na poziomie: w skali słownej 50, w skali bezsłownej 43. Jest chłopcem bardzo inteligentnym, natomiast nie potrafi sobie poradzić w stresujących go sytuacjach. Jak możemy pomóc naszemu dziecku. Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Witam. Myślę, że może to wynikać z trudności w koncentracji. Należałoby również szukać przyczyny pojawiającego się u niego stresu, zapytać czy jest w stanie odpowiedzieć co myśli i czuje przepisując zadania z tablicy. Zalecałabym kontakt z PPP.

Witam, dobrze, że państwa syn trafił do poradni pedagogicznej, gdzie na pewno jego problem zostanie zdiagnozowany i otrzymają państwo wskazówki jak pomóc dziecku. Może dobrze byłoby udać się do okulisty, by zbadał czy nie ma wady wzroku. Konieczna jest również współpraca z wychowawcą i pedagogiem szkolnym. Przypuszczam, że problem państwa syna jest przejściowy i przy państwa wsparciu wkrótce minie. Prawdopodobnie potrzebuje trochę więcej czasu w opanowaniu tych umiejętność niż inne dzieci. Proszę dać mu czas i nie obarczać w tym czasie innymi zajęciami edukacyjnymi niż te konieczne. Pozdrawiam Dorota Rychter
Szanowna Pani, można skonsultować się z psychologiem, który pomoże synowi radzić sobie ze stresem, a oprócz tego zalecam również terapię poznawczą, która pomoże synowi w radzeniu sobie z zadaniami w szkole oraz pomoże przyspieszyć tempo pracy. Pozdrawiam serdecznie, Maria Kmiecik- Matrejek
Witam serdecznie. Bardzo się cieszę, że trafiliście już do specjalistów. Aby pomóc dziecku, należy przyglądnąć się wielowymiarowo funkcjonowaniu dziecka w szkole i poza nią. Proponowałabym zająć się nauką radzenia sobie ze stresem, w tym może pomóc psycholog dziecięcy oraz treningi umiejętności społecznych. Dodatkowo należy pracować nad usprawnieniem tempa pisania i poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy (być może jest to problem z napięciem). Pedagog powinien podpowiedzieć Pani przykładowe ćwiczenia.Po zakończonym procesie diagnostycznym należy pracować według zaleceń i wskazań specjalistów. Pozdrawiam, Gabriela Dykas
Dzień dobry,
na pewno jest to sytuacja bardzo trudna również dla Państwa jako rodziców i bardzo się ucieszę jeśli choć trochę pomogę. Rozumiem, że jesteście Państwo w trakcie diagnostyki z Synem, a to co ja mogę dorzucić ze swojej "działki" to np. terapia ręki, która wpływa na sprawność manualną, tempo i jakość pisania, konsultacja u ortoptysty, aby wykluczyć problemy z funkcjonowaniem widzenia obuocznego, wspomaganie koncentracji, ale może też EEG-Biofeedback, w terapii nastawionej na relaks. Proszę rozważyć temat. W przypadku pytań lub wątpliwości służę pomocą.
Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesu!
Małgorzata Łuczak
neurologopeda kliniczny
Sposobów rozwiązywania problemów uczymy się w domu, obserwując sposób działania i reakcje rodziców. Trudno wyrokować na podstawie tak krótkiego opisu, myślę że rodzinne spotkanie tera[eutyczne mogłoby dać odpowiedź na Państwa pytanie.