Strach i brak wiary we własne możliwości

1 odpowiedzi
Ewa -mam 22 lat studiuję .Mój problem polega na tym że w trudnych sytuacjach np.niezdany egzamin mimo że przygotowywałam się do niego możliwie jak najlepiej ,powoduje u mnie histerię i panikę przed dalszym podejściem do poprawek.Od razu przychodzą myśli że nie uda się że jestem głupia i nie nadaję się do dalszego uczenia mam myśli o porzuceniu nauki bo po co skoro i tak się nie uda! Mam ogromny problem ze zdawaniem egzaminów ustnie ,paraliżuje mnie taki strach który nie pozwala mi wydusić nawet słowa pomimo że znam odpowiedź na pytanie,potrafię nawet wymiotować ze strachu przed takim egzaminem. Nawet na ćwiczeniach (zajęcia) nie potrafię być aktywna ponieważ boję się odezwać żeby nie powiedzieć czegoś głupiego i żeby inni się ze mnie nie śmiali. Jestem już zmęczona tym wszystkim ! Proszę mi powiedzieć jaki rodzaj terapii by mi pani poleciła , myślę że chyba potrzebuję pomocy?
Opisany problem może być związany z obniżoną samooceną. Wskazana byłaby praca terapeutyczna nad poczuciem własnej wartości, pozytywnym obrazem siebie oraz lękiem przed oceną. Pomocne byłoby również nabycie umiejętności opanowywania lęku i stresu. Więcej mogłabym powiedzieć po odbyciu konsultacji, na którą zapraszam.