Stosowanie żelaza i Luteiny w ciąży

15 odpowiedzi
Jestem w 21 tygodniu ciąży, po ostatniej wizycie u lekarza prowadzącego zostały przepisane mi tabletki: żelazo (żelazek) oraz luteina dopochwowo, gdyż mam skąpe plamienia i spadło mi żelazo.
Moje wyniki:
Eytrocyty 3.970 mln/ul,
hemoglobina 11.7 g/dl ( zawsze miałam 13)
Hematokryt 33.4%
MCV 84 fl
(wszystkie te podane wyżej są poniżej normy). Sytuacja wygląda tak, że stosuje Luteinę od 2 dni 2x po 1 tabletce i plamienie ustało i nie wiem czy dalej mam ją stosować i jak dlugo mogę i jak długo stosować żelazo...
Nie mam możliwości skontaktowania się z lekarzem prowadzącym ciąże aż do następnej wizyty, a ta dopiero za miesiąc.
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam.
Oczywiście stosowac dalej do wizyty.

Proszę kontynuować leczenie, stosowanie opisanych leków nie niesie ze sobą wzmożonego ryzyka dla pani i dziecka a na pewno przyniesie korzyści. Pozdrawiam W.Kolka
Dobry wieczór. Nie miałem możliwości odpisać wcześniej więc zapewne uzyskała już Pani odpowiedź. Może jednak przyda się ona komuś innemu. Wyniki wskazują na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Zaleca się w takiej sytuacji doustną suplementację żelaza, najkorzystniej do końca ciąży. Co do Luteiny to stosuje się ją zgodnie z zalecaniami na wizycie i jeżeli ma Pani wątpliwości kiedy odstawić to proszę zastosować do kolejnej wizyty ale nie odstawiać na własną rękę. Odpisuję 15 października i zastanawiam się czy już jest Pani po porodzie. Mam nadzieję że wszystko się dobrze skończyło i jesteście już w komplecie w domu :) Pozdrawiam serdecznie.
Nie może być takiej sytuacji, że nie ma możliwości skontaktowania się z lekarzem. Nie ten to są inni. Żelazo trzeba przyjmować. Luteina w tum wieku ciąży nie odgrywa większej roli. Należy szukać przyczyny krwawienia i na pewno nie współżyć.
Szanowna Pani, 1. Hgb norma - / min to 10.5 g% / w ciązy następuje zjawisko " rozwodnienia" Hgb / dłuższy wykład /Proponowałbym czerwone mięso, suplementację kwasem foliowym / min 5 mg/ dz do końca karmienia piersią / wykluczyć wszystkie inne witaminy i suplementy /- 30x nasilają alergię dzieci po urodzeniu - chemia uczula / z wyjątkiem czystego jodu - podnosi inteligencję dzieci o sr. 10% - udowodniono/ . 2. warto zmierzyć seryjnie długość kanału szyjki macicy - min to 25 mm + ocena jej konsystencji 3. warto wcześniej wyjaśnić istotę plamienia tarcza szyjka pochwa uraz ocena krwawienia z okolicy ujścia wewnętrznego ? pzdr artur mazur kalisz
Proszę zgłosić się na badanie do innego lekarza, jeśli Pani lekarz nie jest chwilowo dostepny.
U większości ciężarnych wcześniej czy póżniej należy uzupełniać żelazo z powodu niedokrwistości w ciąży. Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo w kolejnym trymestrze , upośledzonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego itp.
Bardziej niepokojące są PLAMIENIA W 21.ym tygodniu ciąży i to trzeba wyjaśnić z lekarzem prowadzącym, Luteina jest stosowana w ciąży zwykle dopochwowo w konkretnych sytuacjach klinicznych zwykle w zagrażającym porodzie przedwczesnym, BD
Witam, oczywiście powinna Pani stosować Luteinę 2x1tbl. dopochwowo na pewno do kolejnej wizyty, i to lekarz prowadzący będzie - po badaniu- decydował czy kontynuować jej stosowanie. Sama nie powinna Pani odstawiać.
Jeśli chodzi o suplementację żelaza, to cały czas jest zalecane, a w przypadku, kiedy obniżają się Pani parametry morfotyczne - tym bardziej. Pozdrawiam
Proszę cały czas stosować te leki.
Proszę tak stosować leki jak zlecił lekarz prowadzący aż do kolejnej wizyty,
Proszę stosować leki do następnej wizyty i omówić szczegóły dalszego postępowania z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam
Powinna Pani stosować zalecone leki aż do kolejnej kontrolnej wizyty. Pozdrawiam, AS
Niewielki spadek hemoglobiny jaki Pani opisuje to element fizjologii ciąży - organizm zbiera wodę i następuje hemodylucja, czyli rozcienczenie. To absolutna norma. Jeżeli przyjmuje Pani witaminy dla ciężarnych powinno to wystarczyć. Luteine proszę brać, ciężko mi się wypowiedzieć bez badania i oceny długości szyjki macicy w usg - czy było to zrobione przy połówkowym usg?

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jeśli lekarz prowadzący zalecił Luteinę to można ją stosować do kolejnej wizyty i badania ginekologicznego, w czasie którego lekarz jest w stanie ocenić zasadność dalszego stosowania leku. Podobnie w przypadku żelaza - dopiero kontrolne badanie morfologii krwi pozwoli na ewentualne skorygowanie dawki. Oba leki są bezpieczne w ciąży i można je stosować zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.
Poziom hemoglobiny w czasie trwania ciąży ma tendencję do obniżania się co jest wtórne do fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie kobiety wraz ze wzrostem ciąży. Żelazo najpewniej będzie Pani przyjmować do końca ciąży i jeszcze w połogu. W przypadku poronienia zagrażającego lub porodu przedwczesnego zagrażającego zaleca się stosowanie Luteiny do 34 tygodnia ciąży. Luteine powinna Pani przyjmować przynajmniej do następnej kontroli u lekarza, który po badaniu zaleci dalsze postępowanie.