Stosowanie cygnoliny a znamiona barwnikowe.

5 odpowiedzi
Witam, Choruję na łuszczycę,będąc u dermatologa otrzymałam na receptę robioną maść z cygnoliną. Choruję już 10 lat, z cygnoliną mam do czynienia pierwszy raz. Wiem, że cygnolina może poparzyć nie objętą łuszczycą skórę. Zmiany łuszczycowe mam na całym ciele,niektóre są blisko pieprzyków,a inne na nich.Czy smarowanie pieprzyka cygnoliną jest niebezpieczne? Bardzo boję się że cygnolina może uszkodzić /podrażnić pieprzyka i później może on przerodzić się w nowotwór. Pozdrawiam
Witam,
Rozważne stosowanie cygnoliny pozwala uchronic przed ewentualnym oparzeniem skory. Powinno sie stosowac ja w terapiach minutowych zeby uniknac dzialan nieporzadanych. . Cygnolina nie powinna uszkodzic znamion jednak jesli obawia sie Pani zmian nowotworowych to prosze poprosic dermatologa o ocene dermoskopową znamion przed rozpoczeciem leczenia oraz co rok.pozdrawiam

Dzień dobry.
Terapia miejscowa przy użyciu cygnoliny to jedna z najstarszych, ale nadal bardzo dobrych terapii.
Specjalista dermatolog zlecając taką formę leczenia dobiera stężenie substancji czynnej indywidualnie. Pomimo tego zdarzają się sytuację, że nawet niskie stężenie cygnoliny mocno podrażnia skórę. Niemcy mawiają, że łuszczyca pali się w ogniu cygnoliny. Jest wiele prawdy w tym zdaniu, gdyż pomimo swojej skuteczności preparat może spowodować spory dyskomfort dla Pacjenta.
Właściwa prowadzona tego typu terapia wymaga częstszych kontroli dermatologicznych - to właśnie przy tych kontrolach lekarz prowadzący za każdym razem oceni nie tylko skuteczność leczenia lecz również ewentualne inne zmiany skórne.
Reasumując - wszystkie niedopowiedzenia proponuję wyjaśnić z lekarzem zlecającym terapię, gdyż każdy przypadek należy ocenić dopiero po ocenie miejscowej skóry.
Rzeczywiście cignolina jest lekiem drażniącym skórę i może podrażnić skórę. w sytuacji gdzie występuje u Pni wiele znamion należy ostrożnie stosować tę maść.Dla bezpieczeństwa proponuję zastosować lek na małej powierzchni skóry , na której nie są obecne znamiona. Jeśli reakcaja na lek będzie pozytywna można go stosować na większe obszary. Co do znamion należy unikać łączenia ich z cignoliną.
Nie, nie widzę takiego niebezpieczeństwa- natomiast cygnolina ma działanie redukujące i jeśłi Pani "przypasuje" ma szanse przedłużyć okres bez zmian łuszczycowych.
Proszę omijać znamiona barwnikowe przy leczeniu cygnoliną. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska