staw kolanowy

3 odpowiedzi
Witam. Około 9 miesięcy temu uległam zwichnięciu rzeki, ciągle odczuwam ból przy chodzeniu po schodach, przy zginaniu i prostowaniu nogi słychać chrupanie, mam również wrażenie przeskakiwania. Miałam podejrzenie lateralizacji rzepki i rozmiękania chrząstki rzepki. To opis rezonansu: "Wykonano badanie MR lewego stawu kolanowego w płaszczyznach cor.,trans.,sag.w obrazach T1, T2 zależnych oraz PD oraz w celowanej płaszczyźnie na więzadło krzyżowe przednie. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości, prawidłowej morfologii oraz typowym przebiegu, nie wykazują zmian struktury. Horyzontalne, niewielkie pęknięcie torebkowe tylnego rogu MM. Łąkotka boczna o typowym sygnale i strukturze, bez cech pęknięć. Rzepka typu II. Chondromalacja I/II stopień rzepki. Uszkodzenie chrzęstno-kostne wielkości ok. 4mm z towarzyszącym obrzękiem szpiku kostnego pow.obciążanej kłykcia bocznego k.udowej. Poza tym okrywa chrzęstna gładka. Nieznaczne pogrubienie fałdu przyśrodkowego maziówki. Więzadła poboczne,więzadło właściwe rzepki i troczki,ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmobiodrowo-piszczelowe w dystalnym odcinku, okolica gęsiej stopy ścięgnistej nie wykazują zmian." Czy w takim przypadku potrzebna jest operacja? Jeśli tak to na czym miałaby ona polegać? Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedz i z góry dziękuję.
Koniecznie trzeba Panią zbadać , żeby określić czy rzepka jest stabilna czy nie podczas leczenia operacyjnego dodatkowo tzeba zaopatrzyc uszkodznia chrzęstne w obrebie kłykcia udowego bocznego

Witam.
Opisywane w badaniu MRI uszkodzenia chrząstki stawowej (istniejące uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej nie powinno dawać tak dużych dolegliwości) jest wskazaniem do dostawowego podania preparatu kwasu hialuronowego z oceną efektu leczenia po 6-8 tygodniach od zakończenia kuracji. Rehabilitacja z pewnością również zmniejszy dolegliwości bólowe. Przed podjęciem próby leczenia zachowawczego nie podejmowałbym decyzji o kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Przy barku efektu rehabilitacji i leczenia dostawowego istnieją wskazania do artroskopii kolana ze śródoperacyjną oceną sposobu postępowania. Pozdrawiam. Michał Towstyga.
Brak wskazań do pilnego zabiegu. Leczenie powinno polegać na wiskosuplementacji. Można też podać dostawowo preparat biologiczny żelu bogatopłytkowego z krwi obwodowej pacjenta. W razie braku poprawy - do rozważenia artroskopia z mikrofrakturacją w obrębie uszkodzeń chrząstki, lub przeszczep mozaikowy w wypadku dużych ubytków. W przypadku nawracających zwichnięć i lateralizacji rzepki - do rozważenia uwolnienie troczków bocznych rzepki celem korekcji tzw. toru rzepki