Stany przypominajace wpadanie w śpiączkę

3 odpowiedzi
Mój chłopak ma często dziwne stany podczas zasypiania i snu. Czuje się jakby wpadał w śpiączkę, jest świadomy i próbując się wybudzac podrywa głowę do góry i wydaje dziwne jęki żeby ktos go zbudzil, wyczuwa obecność osób trzecich. Zdarzało sie że jego ojciec szarpal go pół dnia a on dalej tspal jak nieprzytomny i wstał po paru dniach. Po wybudzeniu z tego stanu ma wysoki puls, jest przestraszony. Ma 20 lat i od 4 lat boksuje, dostał nie raz porzadnie po głowie wątrobie i innych narzadach i jako nastolatek był uzależniony od różnych substancji (od haszyszu po amfetamine, marihuane i pigułki). Czy to poważne i wymaga leczenia neurologicznego/psychiatrycznego?
Szanowna Pani, zaburzenia snu występujące u opisanego młodego człowieka mogą być wynikiem poważnej choroby np.narkolepsji, hipersomni samoistnej czy pourazowej, zespołu Klein-Levina a nawet padaczki. Nie bez znaczenia jest tutaj zażywanie w przeszłości narkotyków. Chłopiec wymaga wykluczenia chorób internistycznych (np. chorób tarczycy), konsultacji neurologicznej i prawdopodobnie badania MRI mózgowia, EEG, polisomnografii. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Szanowna Pani
Podane przez Panią objawy są niepokojące i z całą pewnością wymagają zasięgnięcia porady u lekarza specjalisty neurologa. Trudno jest postawić diagnozę w oparciu o kilka wspomnianych przez Panią obserwacji, jednak już one stanowią cenną wskazówkę diagnostyczną. Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenie z kręgu zaburzeń snu
Proponuję nie odwlekać takiej konsultacji.
Serdecznie Panią pozdrawiam
Krzysztof Richert
Szanowna Pani,
trudno wyrokować przed postawieniem diagnozy, czy sprawa jest poważna i czy wymaga leczenia. Rozpoznanie w takiej sprawie powinien postawić neurolog, który dysponuje wieloma narzędziami m. in. badaniem eeg, etc. Ew. skieruje Pani chłopaka do specjalistycznej poradni badania i leczenia zaburzeń snu, w których wykonywane są baterie testów somnograficznych. Powtarzam zatem, że sprawa na pewno wymaga rzetelnej diagnostyki.
Z poważeniam
dr Andrzej Żytkowski