Stan zapalny zęba, a obniżony nastrój, czy istnieje jakiś związek?

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, mam 2 pytania: Pytanie 1. Mam do wyleczenia kanał, pod którym jest zapalenie (na podstawie RTG). Z tego, co zdążyłem się zorientować, leczenie powinno odbyć się pod mikroskopem, z użyciem lasera dezynfekującego kanały, sprzętu do tropienia i pogłębiania kanałów oraz techniki szczelnego ich wypełniania pod ciśnieniem. Czy może Pani podać jakieś inne informacje, które mogą być przydatne i które pozwolą zorientować się, czy zabieg jest wykonywany prawidłowo? Pytanie 2. Czy może Pani napisać czy jest jakiś związek między stanem zapalnym, o którym pisałem wyżej, a obniżonym nastrojem? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Aby leczenie endodontyczne miało jak największe szanse zakończenia sie sukcesem, należy wykonać zabieg w możliwie jak największej osłonie (przy użyciu koferdamu) z jak najdokladniejszym wglądem w pole zabiegowe (mikroskop ewentualnie lupy) przy częstym płukaniu i odkażaniu kanałow (np. Aktywacja płukania ultradźwiękami) , kanały powinny być opracowane na pełna długość (najlepiej ręcznie i maszynowo) pod kontrola Rtg, wypelnienie powinno byc rownież na pełna dł, najszczelniejsze wypełnienie zapewnia ciekła gutaperka. Laserowe odkażanie kanałow jest obecnie bardzo rzadko stosowane. Jesli opisany stan wywołuje ból, powiększone węzły chłonne, podwyższona temp ciała to moze miec to wpływ na ogólne samopoczucie. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam! Nowoczesna endodoncja, czyli proces leczenia kanałowego stoi obecnie na wysokim poziomie i techniki wykonania leczeń kanałowych, powtórnych leczeń kanałowych, udrażniania kanałów, usunięcia złamanych narzędzi kanałowych, zaopatrzenie perforacji kanałów korzeniowych oraz precyzja w wykonaniu kolejnych procedur od otwarcia kanałów, aż do ich ostatecznego wypełnienia a tym samym ostatecznego zamknięcia ogniska zakażenia rozwijają się w zawrotnym tempie. Także umiejętności lekarzy specjalistów podążają wraz z rozwojem nowoczesnej endodoncji. Lekarze nieustawicznie kształcą się w swojej dziedzinie, biorą udział w drogich szkoleniach, warsztatach, wykładach, tak aby zawsze być " na bieżąco". Gabinety są wyposażone w wysokiej klasy urządzenia, mikroskopy, systemy technik odkażania i ostatecznego wypełniania oraz zamykania kanałów korzeniowych, co wielokrotnie ratuje zęby własne pacjentów przed ekstrakcją tzn. usunięciem. To postępowanie umożliwia dalsze planowanie leczenia w wielu kierunkach z warunkiem zachowania zębów własnych. Prawidłowa, nowoczesna endodoncja otwiera nam pole manewru planowania np.protetycznego czy ortodontycznego leczenia. Odpowiadając na Pana pierwsze pytanie, nie potrafię stwierdzić, czy zabieg jest wykonywany prawidłowo. Nie mam możliwości takiej oceny, ani zawodowych podstaw do oceny działania innych lekarzy. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje czyny. Co do drugiego pytania może istnieć realny związek pomiędzy stanem zapalnym w obrębie jamy ustnej a samopoczuciem. Stan zapalny jamy ustnej jest spowodowany bytowaniem różnych szczepów bakterii, głównie beztlenowych. Są to szczepy o bardzo dużej złośliwości i braku podatności na leki przeciwbakteryjne, w tym antybiotyki. Z powodu bardzo aktywnego metabolizmu oraz sprzyjającym warunkom, jakie mają miejsce w jamie ustnej, szczepy bakterii zębopochodnych są poważnym zagrożeniem dla całego organizmu człowieka, w szczególności podczas spadku odporności naszego organizmu oraz towarzyszących chorób ogólnych, np.cukrzyca, niewydolność nerek, wątroby, układu krwiotwórczego, choroby mięśnia sercowego, zaburzenia hormonalne, choroby spichrzeniowe itd. Tu można bardzo wiele napisać. W związku z tym istnieje możliwość korelacji pomiędzy stanem zapalnym wywołanym przez bakterie zębopochodne a złym samopoczuciem, który na co dzień może być objawowo nazwany "obniżonym nastrojem".
Mam nadzieję, że nie napisałam zbyt dużo komplikując odpowiedzi na Pana pytania. Temat, który Pan poruszył jest bardzo obszerny i trudny do jasnego wyjaśnienia osobie nie będącą związaną z medycyną.
Pozdrawiam serdecznie. Proszę się oddać w ręce lekarza specjalisty endodoncji a wszystko będzie dobrze. Jesteśmy lekarzami, którzy kształciliśmy się i kształcimy się ustawicznie aby pomagać naszym, potrzebującym pacjentom.
Pozdrawiam serdecznie.
Joanna Ziółkowska

Eksperci

Małgorzata Szymkun

Małgorzata Szymkun

Stomatolog

Zielona Góra

Bartłomiej Muszalski

Bartłomiej Muszalski

Stomatolog

Poznań

Bogusława Kupryjańczyk-Cybis

Bogusława Kupryjańczyk-Cybis

Stomatolog, Protetyk

Otwock

Marta Mikina-Lenik

Marta Mikina-Lenik

Stomatolog

Kraków

Iwona Faber

Iwona Faber

Stomatolog

Kraków

Elżbieta Sujka

Elżbieta Sujka

Stomatolog

Olsztyn

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 82 pytań dotyczących usługi: ból zęba

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.