stan zapalny w bliźnie pooperacyjnej? Czy zrosty powinno się usunąć?

8 odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w interpretacji uzyskanego wyniku badania TK po usuniętym wyrostku robaczkowym 4 lata temu. Aktualnie nie mogę normalnie funkcjonować, zwiekszona aktywność fizyczna sprawia ogromny ból - wrażenie naderwanych mięśni.
"Stan po usunięciu wyrostka robaczkowego. W obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej w miejscu dojścia operacyjnego widoczne pasma tkanki miękkiej i większe jej skupisko 23x10mm przy zewnętrznym brzegu mięśnia prostego brzucha, ulegające wzmocnieniu kontrastowemu, mogące odpowiadać "gojacej się" bliźnie z odczynem zapalnym.w obrębie m.prostego brzucha niewielkie wąskie pasma o gęstości tkanki tłuszczowej.przetoki i ropnia w tej okolicy nie stwierdza się."
Czy to są zrosty w których jest stan zapalny, a który powoduje taki ból? Jeżeli tak to czy powinno się je usunąć "żeby mieć spokój"? I moc normalnie funkcjonować?czy można z tym żyć bez obawy o nic?
Dzień dobry. Wg opisu badania to blizna, a nie zrosty. Lekarze nie leczą wyników badań, tylko ludzi, więc trudno mi coś radzić na podstawie fragmentu opisu badania obrazowego. Uważam, że w tej sytuacji konieczna jest osobista konsultacja z lekarzem. Pozdrawiam.

należałoby wykonać jeszcze dodatkowe badania dotyczące stanu zapalnego stan zapalny nalezy leczyć same zrosty w zależnosci od bólu jaki to sprawia raczej jakaś fizykoterapia trzeba pamiętać ze każde otwarcie jamy brzusznej może spowodowac kolejne zrosty
Dzień dobry,
Z opisu TK brzucha może wynikać że w w okresie pooperacyjnym doszło do częściowego rozejścia się rany tzw. subewentracji i wkleiły się tam tkanki z jamy otrzewnej np. sieć większa lub jest to przepuklina pooperacyjna. Do pełnej oceny niezbędna jest wizyta u chirurga i zbadanie pacjenta.

pozdrawiam
Dr med. Grzegorz Szczęśniak.
proponuję wizytę u chirurga - nie można podejmować decyzji odnośnie dalszego leczenia tylko na podstawie opisu USG
Zrosty mogą być przyczyną dolegliwości bólowych i niedrożności jelit.Dopóki dolegliwości można zmniejszać lub likwidować lekami,to lepiej przyjąć postawę wyczekującą,gdyż następny zabieg operacyjny nie gwarantuje ustąpienia dolegliwości całkowicie.Wskazana jest porada u doświadczonego chirurga
Może być to oprócz blizny i zrostów w tym miejscu również niewielka przepuklina pooperacyjna czy też reakcja miejscowa na szwy powięziowe. Pytanie dodatkowe czy usunięty wyrostek robaczkowy był badany histopatologicznie ?
Dzień dobry. Nie podpisała się Pani/Pan więc nie wiem jaka jest płeć pacjenta/tki? Może to być istotne. Domyślam się, że operacja była wykonana metodą klasyczną z jednego cięcia po prawej stronie.? Po każdej operacji powstają zrosty i blizny. Mogą one dawać dolegliwości, jednak po takim czasie od zabiegu nie spodziewamy się ich.
-W jakim wieku był pacjent w czasie operacji
-Kiedy pojawiły się dolegliwości?
-Związek z dużym wysiłkiem/urazem?
-Czy były robione inne badania np USG jamy brzusznej/powłok brzucha. To bardziej dostępne badanie może okazać się bardziej pomocne niż TK.
To tylko niektóre dodatkowe informacje potrzebne do dalszej interpretacji. Dolegliwości bólowe mogą nie mieć związku z opisywanymi zrostami, a np. z tworzącą się lub istniejącą w sąsiedztwie przepukliną.
Najważniejsze jednak jest zbadanie pacjenta i interpretacja wyniku po badaniu. Czy Pani/Pan był/ła z tym wynikiem u chirurga?? Wyniku nigdy nie interpretuje się w oderwaniu od pacjenta. Taki wynik jest mało wartościowy bez rozmowy/badania pacjenta, którego wynik dotyczy.
Pozdrawiam serdecznie
Na podstawie samego opisu KT trudno o jednoznaczną interpretację. Być może jest to po prostu przepuklina która wymaga operacyjnej naprawy. Myślę że warto odwiedzić chirurga i uzyskać obiektywną ocenę po badaniu klinicznym

Pozdrawiam
Piotr Nowaczyk